Prace Aleksandra Gliwińskiego

Ze współczesną polska biżuterią z bursztynem jest trochę jak ze świętym Mikołajem: wiele osób o niej mówi, ale mało kto ją widział. Teraz już każdy może zobaczyć i uwierzyć: w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku do 14 września będzie prezentowana wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”, prezentująca różne aspekty bursztynu – ze szczególnym uwzględnieniem sztuki współczesnej.

„Intencją wystawy jest dokumentacja wszystkich znaczących dokonań w dziedzinie współczesnego bursztynnictwa: sztuki, rzemiosła i designu, ze szczególnym podkreśleniem jakości. Świadczy o tym nie tylko staranna selekcja eksponatów, ale też wyjątkowych charakter starannie zaprojektowanej ekspozycji” – tak zapowiadał wystawę jej kurator, prof. Sławomir Fijałkowski z Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. I taką ją też znajdujemy: na powierzchni 400 m kw. zgromadzono ponad 300 eksponatów wypożyczonych z kolekcji muzealnych oraz prywatnych, które w sposób kompleksowy „opowiadają” historię bursztynu: od czasu powstania po teraźniejszość, od naturalnych brył bursztynu i inkluzji w nim uwiecznionych poprzez ekskluzywne rzemiosło i innowacyjny design po sztukę współczesną i udane mariaże bursztynu i mody. Pod tymi hasłami kryje się zarówno biżuteria eksponująca naturalny bursztyn, jak i misterne rzeźby i najwyższej klasy jubilerstwo oraz prace nagrodzone w prestiżowych konkursach, jak również unikatowe, eksponujące nietypowe materiały i techniki.

Ich twórcami są najlepsi polscy artyści, projektanci i rzemieślnicy – specjalizujący się w obróbce bursztynu, ale też tacy, którzy sięgają po niego okazjonalnie (i z dobrym skutkiem). Do zaprezentowania swoich prac na wystawie zostało poproszonych kilkudziesięciu twórców, m.in. Paweł Kaczyński, Marek Mikicki, Wojciech Kalandyk (Art7), S&A, Jacek Ostrowski, Przemysław Kuś, Aleksander Gliwiński, Dariusz Zarański i wielu innych, którzy w wyjątkowy, indywidualny sposób przyczyniają się do budowania polskiej marki bursztynu na świecie, jak również marki miasta Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu.

Idea wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” nieprzypadkowo narodziła się w Gdańsku – tutaj bowiem „od zawsze” rodziło się i nadal rodzi najwięcej bursztynowych inicjatyw. Kilka z nich – tych podejmowanych na przestrzeni ostatnich lat – towarzyszy tej wystawie. Są to m.in. Trend Book 2017+ (od 2010 r.), 2. Gdańsk Baltic Amber Biennale, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze (2010-2016), Gala Mody i Bursztynu Amber Look (od 1992 r.) oraz projekty Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych („Nasz bursztyn”).

Otwarta 10 lipca wystawa już uchodzi za najciekawszą, najbardziej kompleksową i najlepiej zaaranżowaną prezentację czasową poświęconą bursztynowi bałtyckiemu.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”
10.07 – 14.09.2017
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku