Praca Sary Gackowskiej

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO swoją premierę będzie miała wyjątkowa wystawa prac z bursztynem bałtyckim stworzonych przez 29 artystów z 15 krajów - Gdańsk Baltic Amber Biennale. Temat tegorocznej 2. edycji wystawy brzmi Bursztynowy Szlak.

"Liczymy, że zaproponowany temat okaże się inspirujący, a kolekcja unikatowych obiektów stworzy nie tylko znakomitą wystawę, ale także okaże się opiniotwórczym pretekstem do wytyczenia współczesnych dróg wymiany artystycznych idei, w których centrum ponownie znajdzie się ten fascynujący materiał" - napisał w zaproszeniu do udziału w wystawie prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Przyjęło je 29 artystów: Monika Brugger (Francja); Ingrid Römmig, Gisbert Stach, Christiane Förster, Michael Becker, Tabea Reulecke, Sabine Klarner (Niemcy); Manuel Vilhena, Patricia Domingues (Portugalia); Karl Fritsch (Niemcy/Nowa Zelandia); Dana Saegucha (Izrael); Annelies Planteydt (Holandia), Shana Theugels, Bernard François, Nelly Van Oost (Belgia); Petra Zimmermann, Wolfgang Rahs (Austria); Sławomir Fijałkowski, Marta Hryc, Andrzej Szadkowski, Paweł Kaczyński, Sara Gackowska (Polska); Robert Baines (Australia); Lisa Walker, Warwick Freeman (Nowa Zelandia); Carme Roher, Ramon Puig Cuyas (Hiszpania); Andi Gut (Szwajcaria); Tanel Veenre (Estonia); Pawol Prekop (Słowacja); Kim Buck (Dania). Podobnie jak przy wystawie "Skamieniałe łzy" (2013) oraz 1. edycji Gdańsk Baltic Amber Biennale (2015) tak i tym razem w gronie uczestników są to osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się w swojej pracy artystycznej z bursztynem - dzięki temu mogą spojrzeć nań "nieskażonym" okiem. Swoistą przeciwwagą dla nich będą osoby, które w tej dziedzinie mają już znaczące osiągnięcia - łącznie z nagrodami w prestiżowych konkursach dedykowanych bursztynowi. Tym większe napięcie towarzyszy oczekiwaniu na premierę wystawy - 19 maja w Legnicy.

Po premierze w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO wystawa "Gdańsk Baltic Amber Biennale" będzie prezentowana także w Europejskim Centrum Solidarności oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku, a następnie w Galerii Villa de Bondt w Gandawie oraz podczas Munich Jewellery Week 2018.

Pomysłodawcami i kuratorami biennale są Wim Vandekerkhove (Galeria Villa deBondt, Gandawa) oraz prof. Sławomir Fijałkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), i jest ono organizowane we współpracy z Wydziałem Promocji Miasta Gdańska, które w ramach realizacji projektu Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu od wielu lat promuje wiedzę o skamieniałej żywicy drzew iglastych, wspiera badania i publikacje naukowe z zakresu paleontologii, biologii, historii kultury i rzemiosła artystycznego, sztuki oraz designu.