plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Annelies Plandteijdt

Pod takim tytułem – nawiązującym do legend o bursztynie – została zorganizowana wystawa prac z bursztynem wiodących europejskich twórców biżuterii „Skamieniałe łzy”. Pierwszy wernisaż już 19 stycznia w Gandawie, drugi – w Gdańsku 21 marca.

Do udziału w wystawie zostało zaproszonych 20 twórców biżuterii z Europy, z których większość nigdy wcześniej nie pracowała z bursztynem. Są to: Sławomir Fijałkowski, Christiane Förster, Karl Fritsch, Sophie Hanagarth, Herman Hermsen, Daniel Kruger, Stefano Marchetti, Pavel Opočensky, Annelies Planteijdt, Ramon Puig Cuyàs, Wolfgang Rahs, Ulrich Reithofer, Philip Sajet, Adolfas Šaulys, Gisbert Stach, Wilhelm Tasso Mattar, Manuel Vilhena, Arek Wolski i Petra Zimmermann. Pomysłodawcom – Wimowi Vandekerckhove z Galerii Villa de Bondt w Gandawie i prof. Sławomirowi Fijałkowskiemu z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – zależało przede wszystkim na tym, by artyści spojrzeli na bursztyn ‘nieskażonym’ okiem, zainspirowali się nim.

Inspiracją dla nich były legendy związane z bursztynem oraz skojarzenia własne z tym kamieniem. „Liczyliśmy, że nikt lepiej niż artyści nie ujawni tego, co nie zawsze jest uświadamianym punktem odniesienia dla odpowiedzi na najprostsze, ale i najtrudniejsze pytania: o istotę pojęcia wartości – i to wcale nie w jego ekonomicznym sensie. Udało się to znakomicie i jako współpomysłodawca przedsięwzięcia mam osobistą satysfakcję, że wystawa mogła stać się pretekstem do odkrycia awangardowej natury „złota Północy” i przyczynić do powstania unikatowej kolekcji obiektów współczesnej sztuki bursztynniczej” – mówi Sławomir Fijałkowski.

Wystawa „Skamieniałe łzy”
Villa de Bondt, Gandawa (Belgia): 19.01.2012 – 02.03.2013
Muzeum Bursztynu, Gdańsk: 21.03 – 21.04.2013
Legnicki Festiwal Srebro, Legnica: 30.04 – 07.06.2013

Więcej na temat wystawy:
Sławomir Fijałkowski: Skamieniały uśmiech
Artystyczna wrażliwość wyrażona w bursztynie
Twórcy "nieskażeni" bursztynem - rozmowa z Wimem Vandekerckhove