plzh-CNenetdelvltnorues

„Choć każdy o bursztynie słyszał, mało kto o nim wie. Człuchów to kolejne miejsce, gdzie możemy o tym kamieniu opowiadać” – mówi Joanna Grążawska, kierownik gdańskiego Muzeum Bursztynu, którego część kolekcji bursztynowej będzie prezentowana na wystawie czasowej w Muzeum Regionalnym w Człuchowie do końca września br.

„Odwiedzający gdańskie Muzeum Bursztynu są bardzo często zaskoczeni tym, co widzą. Nie mieli wcześniej okazji, by w jednym miejscu zobaczyć bogactwo form naturalnych oraz wyrobów dawnych i współczesnych, jakie z tego kamienia powstają. Wykorzystujemy więc tę okazję, by opowiedzieć im o bursztynie jak najwięcej, i rozbudzić ich emocje” – opowiada Joanna Grążawska. Spodziewa się, że ta sama zasada zadziała również w Człuchowie, gdzie od końca maja do końca czerwca będzie prezentowana wystawa Bursztynowe skarby. Wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, której jest kuratorem.

Składa się na nią ok. 270 obiektów, wśród których znajdują się okazy przyrodnicze, przykłady sztuki dawnej oraz współczesne wyroby rzemiosła artystycznego i nowoczesna biżuteria. „Kolekcje udostępniane innym muzeom staramy się przygotowywać tak, by były jak najbardziej przekrojowe i interesujące, a z drugiej strony bez zauważalnego uszczerbku dla naszej ekspozycji stałej, która w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Na szczęście o bursztynie można opowiadać na różne sposoby – nie tylko za pomocą samych eksponatów, ale i fotografii czy multimediów” – mówi Grążawska. Dlatego uzupełnieniem tematu wystawy będą fotografie przedstawiające eksponaty z cennych gdańskich zbiorów, jak również poławiaczy bursztynu przy pracy. Sztukę współczesną będą reprezentować na tej wystawie prace m.in. artysty Bogdana Mirowskiego oraz twórców biżuterii: Jacka Ostrowskiego i Marcina Zaremskiego.

Bursztyn nazywany „złotem Północy” od wieków związany jest z Morzem Bałtyckim, z kulturą mieszkańców ziem pomorskich i historią Gdańska położonego na skrzyżowaniu historycznych i współczesnych szlaków bursztynowych. W rejonie Zatoki Gdańskiej występują bogate pokłady surowca wyjątkowej urody. Tworzyli tutaj swe dzieła najwybitniejsi mistrzowie bursztynowego rzemiosła. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie w Gdańsku zgromadzono wartościowe zbiory muzealne bursztynu. Jeszcze  przed  wybuchem II wojny światowej w Zachodniopruskim Muzeum Prowincjonalnym, mieszczącym się w Zielonej Bramie, istniała imponująca kolekcja przyrodnicza licząca ponad 70 tysięcy eksponatów, natomiast w Muzeum Miejskim (dzisiejszym Muzeum Narodowym) zgromadzonych było kilkadziesiąt wyjątkowych obiektów użytkowych sztuki dawnej. Niestety zbiory te zaginęły. W oparciu o historię i tradycje gdańskie oraz regionu w 2000 r. powołano Muzeum Bursztynu jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Od podstaw rozpoczęto zarówno budowę muzealnej kolekcji, jak i przygotowanie siedziby – Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, którą uroczyście otwarto w 2006 r.

Prezentacja gdańskiej kolekcji bursztynu w Muzeum Regionalnym w Człuchowie jest drugą, tak dużą wystawą czasową organizowaną przez Muzeum Bursztynu. Wypożyczone obiekty w sposób przekrojowy ilustrują kolekcję, którą Muzeum Bursztynu udostępnia zwiedzającym. Szerokie spektrum zaprezentowanych eksponatów stanowi zaproszenie do poznania tajemnic bursztynu, naszego dziedzictwa kulturowego, jak i jego historii, dziejów z nim związanych oraz aktualnych trendów w bursztynnictwie.


Bursztynowe skarby. Wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Muzeum Regionalne w Człuchowie

30 maja – 30 września 2014
kurator: Joanna Grążawska


Polecamy:

Bursztyn promujemy nieustannie – rozmowa z Joanną Grążawską
Imponujące kolekcje powstają latami – rozmowa z Joanną Grążawską