Wizualizacja wystawy "Bursztynowe konteksty"

 

Ponad 300 bursztynowych eksponatów z własnej bursztynowej kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, zabytki wypożyczone m.in. z Glasgow, Berlina i Bratysławy oraz od współczesnych polskich artystów – to wszystko zobaczymy na wystawie „Bursztynowe konteksty”.

Celem wystawy jest prezentacja kolekcji bursztynu gromadzonej przez Muzeum Zamkowe od momentu jego powstania w roku 1961. Jubileusz 50-lecia muzeum stał się impulsem do spojrzenia na zbiory bursztynu z nowej perspektywy. Autorzy wystawy wyszli z założenia, że na postrzeganie wystaw muzealnych ma wpływ kultura współczesna, czyli m.in. sposób prezentacji bursztynu w galeriach, sklepach jubilerskich czy też wykorzystywania tego kamienia w promowaniu regionu. Uznali więc za konieczne uwzględnienie różnych kontekstów, skonfrontowanie dzieł zabytkowych z najnowszymi nabytkami i nową technologią. „Pokażemy bursztyn we wszystkich możliwych aspektach, jakie dostrzegliśmy obserwując kolekcję” – wyjaśniła kurator wystawy Anna Sobecka. I dodaje: „Postaramy się przy tym uniknąć monotonii, zestawiając np. aspekt miejsca z aspektem technik bursztynniczych, dzięki czemu uda się spojrzeć na ten wyjątkowy kamień w jeszcze szerszym kontekście”.

Trzon wystawy będzie tworzyć znana i wielokrotnie pokazywana na całym świecie malborska kolekcja bursztynu, słynąca z unikatowych arcydzieł bursztynowych, m.in. szkatuły należącej do króla Stanisława Leszczyńskiego i kabinetu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prezentowane będą także zabytki wykonane przez wybitnych artystów działających w Gdańsku, m.in. przez Michela Redlina (szkatuła i relikwiarz) oraz Christopha Mauchera (szkatuła). 

Jej uzupełnieniem będą dzieła z muzeów zagranicznych, m.in. prezentowany już wcześniej na wystawie „Skarby z bursztynu” bursztynowy kielich Jacoba Dobbermanna z The Hunterian Museum w Glasgow. Po raz pierwszy w Polsce właśnie w Malborku będzie można zobaczyć gromadzony od XVIII w. zbiór 17 bursztynowych przedmiotów z dawnej kolekcji rodziny zu Dohna z pałacu w Słobitach, wypożyczony od Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów z Berlina. Prawdziwą gratką będzie średniowieczny świecznik królowej Zofii z bursztynową figurą Madonny, będący zapewne darem wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada von Jungingena. „Na świecie są tylko dwa tego typu dzieła – w zbiorach muzealnych w Bratysławie i Hanowerze” – wyjaśniła Anna Sobecka. Ten prezentowany w Malborku został wypożyczony z muzeum w Bratysławie. Część prezentowanych na wystawie zabytków archeologicznych pochodzi z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Muzeum w Elblągu, muzeum w Słupsku wypożyczyło księgę cechową bursztynników.

Oprócz aspektu czasu, miejsca, powstawania bursztynu, technik bursztynniczych czy gromadzenia kolekcji silnie zaznacza się aspekt współczesnego wykorzystania jako materiału artystycznego. Jest to tym ważniejsze, że Polska jest obecnie silnie kojarzona z bursztynem – nic dziwnego, nasz kraj jest największym producentem biżuterii z tym kamieniem. Na wystawie „Bursztynowe konteksty” zobaczymy dzieła zachwycające perfekcją wykonania, nowoczesną formą oraz konceptualnym zamysłem. Dzieła współczesnej sztuki bursztynniczej autorstwa Pauliny Binek, Sławomira Fijałkowskiego, Arka Wolskiego, Jarosława Westermarka czy Giedymina Jabłońskiego. Ich prace zostaną zestawione z bursztynowymi dokonanami zagranicznych twórców, m.in. Manuela Vilheny i Fabrizia Tridenti.
Najciekawsze przykłady współczesnej biżuterii, prezentowane na wystawie obok sztuki z wieków minionych, mają zachęcić do refleksji nad wyjątkowym bogactwem wyrobów bursztynowych, które człowiek tworzy od tysiącleci.

Wystawa „Bursztynowe konteksty”          
Przyziemie skrzydła wschodniego Zamku Średniego

Sala Narożna i tzw. Halabarda
Kurator:
dr Anna Sobecka
wernisaż: 25.11.2011, godz. 17.00
Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym wystawy.