plzh-CNenetdelvltnorues
Spotkanie otworzył dyrektor Ryszard Szczęsny

XXVII Spotkanie badaczy bursztynu tradycyjnie było miejscem prezentacji nowości z warsztatów badawczych oraz ciekawostek na temat bursztynu, a jedną z jego atrakcji było zwiedzanie aktualnych wystaw w PAN Muzeum Ziemi.  

Spotkanie było dedykowane etnografowi Adamowi Chętnikowi, z okazji zbliżającej się 130-rocznicy jego urodzin. Adam Chętnik jest osobą szczególnie zasłużoną dla PAN Muzeum Ziemi, ponieważ to on w 1951 r. utworzył w Muzeum Ziemi Pracownię Bursztyniarską, rozpoczął gromadzenie okazów bursztynu (w tym kurpiowskich wyrobów ludowych), otworzył pierwszą w Warszawie wystawę bursztynu w nowej siedzibie przy Alei Na Skarpie oraz zorganizował pierwszą konferencję bursztyniarską „O bursztynie w Polsce”. Chętnik znany jest również jako twórca kolekcji bursztynu w Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Łomżyńskim. Dla upamiętnienia jego dokonań czynione są starania, by rok 2015 ogłosić Rokiem Adama Chętnika, z tej okazji planowana jest w Muzeum Ziemi PAN okolicznościowa wystawa.

Wyniki badań budowy, aktywności i przydatności bursztynu dla przemysłu kosmetycznego badał zespół badaczy z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Zbadali oni również kilka dostępnych na rynku ekstraktów bursztynowych używanych do produkcji kosmetyków i okazało się, że… nie ma w nich bursztynu. „Bursztyn jest składnikiem ‘marketingowym’, a zasługuje na to, by być składnikiem rzeczywistym” – podsumowała Katarzyna Pytkowska z WSZKiPZ. Powołała się na wyniki badań przeprowadzonych na Wydziale Chemicznym PW: świadczą one o tym, że bursztyn w kosmetyce rzeczywiście działa. „Po jednym tygodniu zauważalna była różnica między skórą traktowaną kosmetykiem z zawartością bursztynu a placebo, po czterech tygodniach znacząco poprawiło się jej nawilżenie dzięki większym możliwościom wiązania wody” – mówiła Katarzyna Pytkowska.

Wiele nadziei na jednoznaczną identyfikację bursztynu dają wyniki badań Ewarysta Mendyka, kierownika laboratorium analitycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Przekonywał on, że za pomocą mikroskopu FTR Nicolet IN10 MX da się wykryć nawet najmniejsze dodatki innych żywic, a nawet wykonać ilościową analizę składu. „Dzięki temu możliwe staje się odróżnienie bursztynu naturalnego od wymieszanego z innymi substancjami. Badania są w fazie wstępnej, potrzebujemy próbek do porównania, by zidentyfikować te dodatki” – powiedział Ewaryst Mendyk.

Uczestnicy spotkania w PAN Muzeum Ziemi mieli okazję zobaczyć wyjątkową wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”, która została przedłużona o dwa tygodnie i potrwa do 15 czerwca. Atrakcją była ważąca również imponująca, ważąca ponad 9 kg bryła bursztynu z Borneo, podarowana tej placówce przez Janusza Feręca z Elbląga.

Kolejne Spotkanie badaczy bursztynu odbędzie się w przyszłym roku. „Zastanawiamy się nad przeniesieniem terminu naszych spotkań z jesiennego na bardziej wiosenny, właśnie na maj – głównie ze względu na bardziej sprzyjającą aurę” – deklaruje Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu w PAN Muzeum Ziemi.