plzh-CNenetdelvltnorues

Wystawą Trendbook 2013+ podczas targów About Design w Gdańsku w dniach 10-12 maja zainaugurowano V Bursztynowy Tydzień. Kolejne ważne wydarzenia to Forum Miast Szlaku Bursztynowego, spotkanie Światowej Rady Bursztynu oraz wieńcząca wydarzenie Bursztynowa Parada.

Ekspozycję prac z bursztynem wykonanych przez studentów ASP w Gdańsku i Łodzi w ciągu trzech dni targowych odwiedziło kilka tysięcy zwiedzających. Spośród nich kilkaset osób związanych ze wzornictwem i projektowaniem otrzymało album Trendbook 2013+.

Forum Miast Szlaku Bursztynowego po raz piąty

Celem forum jest wymiana doświadczeń oraz integracja inicjatyw promujących starożytne i współczesne szlaki bursztynowe oraz bursztyn – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie skarbów nie tylko Gdańska i Pomorza, ale całej Polski. Głównym tematem tegorocznego spotkania (17 maja, Nowy Ratusz w Gdańsku) będzie podsumowanie działań promujących  bursztyn na świecie w ramach programu promocji branży bursztynniczo-jubilerskiej realizowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” i działań popularyzujących bursztyn w Kaliningradzie, prezentacje książki „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” oraz nowych projektów, których celem jest promocja starożytnych i współczesnych szlaków bursztynowych.
Forum Miast Szlaku Bursztynowego organizuje Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska i Związek Miast i Gmin Morskich.

Światowa Rada Bursztynu w nowym składzie

W ubiegłym roku upłynęła druga kadencja Światowej Rady Bursztynu. W 2013 roku Prezydent Miasta Gdańska nominował 20 członków na drugą kadencję Rady. Pierwsze spotkanie w nowym składzie odbędzie się 18 maja w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Podczas porannego zamkniętego posiedzenia członkowie wybiorą władze Rady. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwartą dla publiczności debatę pt. „Czy tradycyjna nazwa bursztyn bałtycki jest zagrożona?” (12.00-13.30) oraz do wysłuchania prezentacji i referatów dotyczących bursztynowych aktualności przygotowanych przez członków Rady (15.00-18.30).

Bursztynowy Anioł Miłości

Wykonana przez Mariusza Drapikowskiego rzeźba Bursztynowy Anioł Miłości, która znajduje się na placu wewnętrznym Nowego Ratusza w Gdańsku, wpisała się już na trwałe w krajobraz tego miejsca. 16 maja dzięki wysiłkom gdańskich bursztynników i Biura Prezydenta  ds. Promocji Miasta rzeźba zyska dodatkowe bursztynowe zdobienia wykonane przez Kamila Drapikowskiego. Z tej okazji Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta przygotowało specjalną akcję promocyjną w dniach 18-19 maja 2013 (sobota- niedziela): pierwszych sto chętnych osób lub rodzin otrzyma bezpłatnie portret na tle Bursztynowego Anioła Miłości wykonany bursztynowym obiektywem przez znanego gdańskiego fotografa Marka Mazura. Zdjęcia można będzie wykonać i otrzymać 18 maja (godz. 16-19.00) oraz 19 maja (w godz. 14-19).

Bursztynowa Parada

Jak co roku Bursztynowy Tydzień zwieńczy specjalnie z tej okazji zorganizowana parada. W tym roku wyruszy ona spod Muzeum Bursztynu 19 maja o godz. 13.15. Uczestnicy parady przejdą bursztynowymi ulicami: Długą, Długim Targiem i Długim Pobrzeżem. Parada zakończy się na Targu Rybnym, gdzie przywitają ją goście uroczystego rozpoczęcia sezonu żeglarskiego. Paradę poprowadzi Dobrochna Walkiewicz – modelka, która kilkadziesiąt razy prezentowała bursztynową biżuterię na pokazach mody. W paradzie wezmą udział członkowie Światowej Rady Bursztynu, przedstawiciele środowisk bursztynniczych, oddział legionistów rzymskich z Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim i szczudlarze. Towarzyszyć im będzie orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.