plzh-CNenetdelvltnorues
Jednym z wydarzeń Bursztynowego Tygodnia będzie pokaz mody "Bursztynowa Jedenastka"

Wystawa „Trend Book 2012+”, Wielkie Gotowanie Bursztynowej Zupy, IV Forum Miast Szlaku Bursztynowego, otwarte seminarium „Życie w bursztynowym lesie”, III Bursztynowa Parada oraz odsłonięcie Bursztynowego Anioła Miłości – te i wiele innych atrakcji przygotowano w ramach IV Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 11-21 maja br.  

Tegoroczny Bursztynowy Tydzień zainauguruje wystawa „Trend Book 2012+”, którą będzie można oglądać na 2. Targach Designu i Aranżacji Wnętrz „About Design” w Gdańsku (11-13 maja). Zostaną na niej zaprezentowane prototypy biżuterii zaprojektowanej przez studentów Pracowni Projektowania Biżuterii ASP w Gdańsku, inspirowane sześcioma głównymi trendami opisanymi w albumie pod tym samym tytułem autorstwa dr. Sławomira Fijałkowskiego. Od 16 maja wystawa będzie prezentowana w Nowym Ratuszu.

Smakowicie zapowiada się Wielkie Gotowanie Bursztynowej Zupy z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem oraz Kuchnią+ (13 maja). W ramach cyklu „Kuchnia na bursztynowym szlaku” ekipa telewizyjna będzie gościć w pięciu gdańskich restauracjach i odkrywać wegetariańskie smaki morza oraz Światowej Stolicy Bursztynu. W efekcie powstaną nowe wegetariańsko-bursztynowe dania: bursztynowa zupa, pizza czy mufinek.

Po uczcie dla podniebienia, czas na przyjemność dla zmysłów – tę zapewni spotkanie autorskie z Lidią Popiel i Moniką Richardson, podczas którego panie będą promować swoją książkę „Polki na Bursztynowym Szlaku” (16 maja). Jest ona zapisem ich podróży z Rzymu do Gdańska, opisem ciekawych miejsc i spotkań z interesującymi ludźmi. Fragmenty książki przeczyta Dorota Kolak.

Szlak bursztynowy to obecnie bardzo atrakcyjny temat, szczególnie w kontekście turystyki i promocji miast czy regionów. Scaleniu często rozdrobnionych działań ma służyć inicjatywa Forum Miast Szlaku Bursztynowego. W tym roku jego uczestnicy spotkają się po raz 4., by przedstawić i podsumować dotychczasowe działania – będą to m.in. przedstawiciele Kalisza, Krakowa, Poznania, Stegny i Gdańska oraz ukraińskich miast Równe i Kijów (17 maja).

Tradycją staje się już otwarcie seminariów Światowej Rady Bursztynu dla publiczności. Tym razem miłośnicy bursztynu wysłuchają prelekcji o życiu w bałtyckim bursztynowym lesie oraz we wczesnokredowym lesie Libanu i Hiszpanii (18 maja).

Międzynarodowy Dzień Hanzy (19 maja) zostanie uczczony III Bursztynową Paradą, która przejdzie od Muzeum Bursztynu do Zielonej Bramy i z powrotem. W programie m.in. pokaz kolekcji „Bursztynowa Jedenastka” inspirowanej Euro 2012, do której stroje zaprojektowali Jola Słoma i Mirek Trymbulak, a biżuterię Danuta Burczik-Kruczkowska. Na imponujących motocyklach przejadą Motopomorzanki – kobiety, które w ubiegłym roku przemierzyły szlak bursztynowy z Gdańska do Akwilei.

Zwieńczeniem IV Bursztynowego Tygodnia będzie odsłonięcie Bursztynowego Anioła Miłości – to atrakcja turystyczna i miejsce, w którym nowożeńcy wraz z rodzinami będą robić sobie pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu ceremonii ślubnej w Nowym Ratuszu (21 maja).  

Bursztynowy Tydzień to cykl imprez promujących bursztyn i Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu. Składają się nań liczne wydarzenia adresowane zarówno do fachowców, jak i szerokiej publiczności oraz prezentujące różne aspekty „złota Północy”. Jego organizatorem jest Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i Związkiem Miast i Gmin Morskich.