plzh-CNenetdelvltnorues
29 maja blisko 100 przedszkolaków w gdańskim przedszkolu nr 22 miało okazję zdobyć podstawową wiedzę o bursztynie i przez kilka minut poczuć się jak dorosły poszukiwacz bursztynu. Dziś podobne zajęcia odbędą się w szkole podstawowej nr 2 na Morenie w Gdańsku.

Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie tylko promuje bursztyn wśród samorządowców i znanych projektantów biżuterii, ale także wśród dzieci. Z okazji Dnia Dziecka 29 maja i 1 czerwca z inicjatywy BPPM blisko 200 dzieci i młodzieży będzie mogło choć na kilkanaście minut wcielić się w rolę poszukiwacza bursztynu. "Promocję bursztynu trzeba zacząć już od dzieci" – takie hasło głosił już kilka lat temu Robert Pytlos, który konsekwentnie je realizuje, piastując stanowisko koordynatora ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska. Zajęcia nie byłyby możliwe bez pomocy i hojności Krzysztofa Lalika i Krzysztofa Skroka, właścicieli firmy Golden Amber z Hrubieszowa, która legalnie rozpoznaje złoża bursztynu na terenach miejskich. Zaś Zbigniew Strzelczyk i inni przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu pomagają przy organizacji pokazów szlifowania i obróbki bursztynu, tak jak to miało miejsce na początku maja w Szkole Podstawowej nr 86 w Gdańsku.

Podstawowa wiedza w formie zabawy

Lekcje o bursztynie nie są klasycznym zajęciami. – Chcemy, żeby były raczej formą zabawy z bursztynem – twierdzi Krzysztof Lalik. Przy okazji dzieci zdobywają podstawowe informacje na temat „złota Bałtyku”: jak się go wydobywa, jak powstaje i jak pachnie. Dzieci mogą obejrzeć wiele ciekawych bryłek bursztynu, dotknąć je, potrzeć itp. Na koniec zajęć wszystkie biorą udział w poszukiwaniu bursztynu w tzw. solance. Bursztyn, który uda im się wyłowić z wody, zabierają ze sobą do domu.

Co ciekawe, nie tylko dzieci i młodzież ulegają magii bursztynu, ale także i pedagodzy: nauczycielki ubierają biżuterię z bursztynem, opowiadają o znalezionych na plaży bryłkach, a niektóre z nich deklarują założenie od następnego roku szkolnego koła wiedzy o bursztynie. Dla takich deklaracji warto prowadzić podobne zajęcia.


Zdjęcie: Bawiąc się bursztynem, dzieci zdobywają podstawową wiedzę na jego temat. Fot. Maciej Nicgorski