Bogata oferta biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata, produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie oraz premierowe kolekcje biżuterii unikatowej przygotowane przez czołówkę polskich artystów-złotników oraz strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej – to zapowiedź targów jubilerskich AMBERIF SPRING, które odbędą się w dniach 22-24 marca.

Wiosenna edycja targów jubilerskich AMBERIF w Gdańsku odbędzie się już po raz 29. w gościnnych progach hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Pierwsze dwa dni targowe zarezerwowane są dla profesjonalistów, trzeci dzień będzie otwarty dla szerokiej publiczności, co pozwoli także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów unikatowych obiektów złotniczych i bursztynniczych. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 200 wystawców z 9 krajów (m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Włoch, Wlk. Brytanii, Indii), których oferta zostanie zaprezentowana w następujących strefach tematycznych:

  • TOP AMBER – ok. 30 najbardziej renomowanych wystawców z propozycją najwyższej jakości produktów bursztynniczych
  • AMBER JEWELLERY – bogata oferta popularnej biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata
  • GOLD & SILVER – produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie
  • TECH ZONE – pełen asortyment technologii, półfabrykatów i usług wspierających produkcję jubilerską
  • DESIGN GALLERY – premierowe kolekcje biżuterii unikatowej, przygotowane przez czołówkę polskich artystów-złotników oraz strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej.

Tak przekrojowa ekspozycja podkreśla znaczenie targów AMBERIF jako największej imprezy wystawienniczej branży jubilerskiej w Polsce i wiodącego w skali świata wydarzenia poświęconego promocji bursztynu” – podsumowuje organizator, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.


Pomimo wciąż utrzymujących się w wielu krajach restrykcji pandemicznych organizator spodziewa się licznej obecności kupców z krajów europejskich oraz przedstawicieli polskich sklepów jubilerskich.

Program ramowy targów AMBERIF SPRING

Tradycyjnie targom towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny i naukowy. Konferencja gemmologiczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, doradztwo biznesowe przygotowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, Laboratorium Bursztynu prowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, w którym można będzie poddać spektrometrycznej analizie zakupione obiekty oraz rozpoznać ich pochodzenie. Wartym polecenia wydarzeniem jest również ekspozycja Galerii Sztuki w Legnicy prezentująca rezultaty międzynarodowego konkursu biżuterii artystycznej pt. "Wciąż Człowiek?".

Stałym punktem programu ramowego targów Amberif jest wręczenie nagród w konkursach projektowych. Reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski jurorzy dokonali selekcji prac na wystawę oraz przyznali nagrody w tegorocznej 26. edycji Amberif Design Award, której temat brzmiał „Bursztyn jako nagroda”. Laureatką Grand Prix ufundowanego przez Prezydent Miasta Gdańska została mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno, Nagrodę Srebrną, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie, otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski, zaś Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – znany już miłośnikom bursztynu Alberto Davila z Meksyku (Grand Prix Amberif Design Award 2019).

Drugim – niemniej ważnym – wydarzeniem branżowym będzie rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców Amberif Selection. Główną nagrodą jest prestiżowa statuetka przyznana przez Ministra Rozwoju i Technologii. Wyróżniona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 r.

Współczesny bursztynowy design w Muzeum Bursztynu w Gdańsku 

Poza aspektem biznesowym Amberif to także miejsce spotkań o charakterze towarzyskim. Pretekstem do tego rodzaju wydarzeń stają się wernisaże wystaw i prezentacje kolekcji biżuterii artystycznej. Tym razem instytucją, która zaprosiła targowych gości do uczestnictwa w wyjątkowym wieczorze, jest Muzeum Bursztynu – ponownie otwarte w ubiegłym roku w nowej lokalizacji, Wielkim Młynie. Poza możliwością zwiedzenia stałej ekspozycji zbiorów dawnego i współczesnego rzemiosła, przykładów niezwykłych inkluzji i rodzajów bursztynu z całego świata Muzeum zaprasza na otwarcie dwóch czasowych wystaw: Trend Book 2022 będącej prezentacją innowacyjnych prac z bałtyckim bursztynem autorstwa studentów wzornictwa gdańskiej ASP oraz zaproszonych artystów i projektantów z Polski i Belgii, a także indywidualnej wystawy biżuterii wykładowcy gdańskiej uczelni prof. Sławomira Fijałkowskiego zatytułowanej „Osiem Ósmych”.

 

AMBERIF SPRING

22-23 marca, godz. 10:00-17:00
24 marca, godz. 10:00-16:00 (dzień otwarty dla publiczności),
Bilety w cenie 35 zł lub 50 zł dostępne online na www.amberif.pl oraz na miejscu
ERGO ARENA, Plac Dwóch Miast 1, Gdańsk