Temptation - Gala Mody i Bursztynu AMBER LOOK 2013

Znany trójmiejski duet: Magdalena Arłukiewicz (moda) oraz Aleksander Gliwiński (biżuteria) znalazł się wśród laureatów Złotej Pętelki 2013.  Nagroda została przyznana za najnowszą kolekcję Temptation i wręczona podczas uroczystej Gali Dziennikarskich Potyczek z Modą zorganizowanej w Poznaniu w  centrum innowacji, designu i kreatywności Concordia Design.  

Złota Pętelka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień organizowanych przez Polską Akademię Mody, której przewodniczy znany krytyk mody Jagoda Komorowska. Nagrody przyznawane są za  „szczególne osiągnięcia, myśl twórczą, zgodność z tendencjami mody, jakość wykonania kolekcji, popularność na rynku oraz uznanie krytyków, mediów i dziennikarzy”. Po raz pierwszy została ona przyznana oddzielnie za kolekcję biżuterii – dla Aleksandra Gliwińskiego. „Nagroda w postaci Złotej Pętelki to dla mnie ogromne wyróżnienie i nobilitacja. A jednocześnie wyzwanie i zobowiązanie na przyszłość” – mówi nagrodzony projektant.  

Nagrodzona kolekcja Temptation, której premiera odbyła się podczas Gali AMBER LOOK 2013 w Gdańsku, to eksperyment z modą zainspirowany twórczością wielkiego malarza niderlandzkiego z przełomu XIV i XV wieku Hieronima Boscha. Ideą było pokazanie przestrzennych i architektonicznych ubrań, które nie podkreślają linii ciała. Nie chodziło przy tym o uwydatnienie kobiecości obcisłym strojem, ale o stworzenie ubiorów syntetycznych i przestrzennych, które będą zacierały płeć. Kolekcja jest połączeniem elegancji i wysublimowanego minimalizmu.

Zaprojektowana do kolekcji biżuteria została zdyscyplinowana geometrycznymi kształtami i wykonana z naturalnych materiałów: bursztynu, hebanu, srebra i skóry. Minimalizm i oszczędność formy, nowoczesność wzornictwa a jednocześnie wyrazistość biżuterii sprawiają, że stanowi ona eleganckie dopełnienie kolekcji. Efekt finałowy to także wynik współpracy z firmą New Look, która użyczyła do pokazu buty ze swojej kolekcji.

Prezentacja laureatów Złotej Pętelki odbyła się 22 maja podczas wspomnianej Gali „Dziennikarskich Potyczek z Modą”. Wśród laureatów znaleźli się także: Hanna Bieńkowska (kolekcja „HANNAH”), Ewa Pieczykolan („La belle époque”), Beata Ruszkowska (kolekcja jesień-zima 2013/2014 dla WARMII S.A.) oraz Renata Borowicka-Gutsze („Panny z Borów”). Gala to jednak nie tylko pokazy mody wyróżnionych projektantów, ale także konkurs dla dziennikarzy. W tym roku główna nagroda została przyznana Dominikowi Górnemu ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Nagroda w postaci męskiej bransolety z bursztynem  została ufundowana i wręczona przez Aleksandra Gliwińskiego.


Polecamy:


Tworzenie jest przygodą - rozmowa z Aleksandrem Gliwińskim
20 lat bursztynowych inspiracji