Magdalena Arłukiewicz (moda) & Aleksander Gliwiński (biżuteria)

Inspiracją do stworzenia tej „kuszącej” kolekcji były dla Magdaleny Arłukiewicz tradycyjne burgundzkie kroje ubrań z XIV I XV. Zafascynowany tą średniowieczną wizją, Aleksander Gliwiński stworzył imponujące – zarówno rozmiarami, jak i kreatywnością – ozdoby ze srebra i bursztynu.

„Temptation” (eng: pokuszenie) to kolekcja przestrzennych i architektonicznych ubrań, które nie podkreślają linii ciała i zacierają płeć. „Przy jej tworzeniu myślałam o ubiorze skromnie, syntetycznie i przestrzennie. Dzięki takiej inspiracji ubrania zyskały ciekawszą formę i detal. Jedyną dekoracją w tej kolekcji są szczypanki-zakładki” – mówi Magdalena Arłukiewicz. Główną jej inspiracją był obraz „Kuszenie św. Antoniego” Hieronima Boscha, choć na jej ostateczny kształt miały wpływ także dzieła innych malarzy niderlandzkich z przełomu XIV i XV w. Jana van Eycka, Roberta Campina, a także rysunki Leonarda da Vinci i Piera della Francesci.
Wszystkie projekty powstały na bazie litery T, czyli znaku krzyża, będącego symbolem poświęcenia i odkupienia. Symboliczne są także kolory tych strojów: czerwony (piekło), niebieski (szatan) i czarny (pokora). Kolekcja „Temptation” powstawała przez ponad pół roku. Na Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK miała swoją premierę.

„Nie jest łatwo sprostać inspiracjom i oczekiwaniom Magdy. Ta jej kolekcja, bardziej niż którakolwiek z dotychczasowych, zmusiła mnie do zmiany podejścia do biżuterii, przewartościowania jej funkcji” – mówi Aleksander Gliwiński. Odejście od utartych schematów w myśleniu o biżuterii zaowocowało kolekcją ozdób rzeźbiarskich, właściwie obiektów biżuteryjnych, zaskakujących rozmiarami, pomysłowością i misternością wykonania. „Te ozdoby są teatralne, mocno przesadzone – i właśnie takie miały być, ponieważ pokaz mody to zupełnie inny rodzaj wyzwania, odkrywanie nowych możliwości i własnych, i biżuterii” – podkreślił projektant.