plzh-CNenetdelvltnorues

Coraz więcej polskich przedsiębiorców skarży się na trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników – problem ten dotyczy również branży bursztynniczej, w której brakuje fachowców. To bolączka przede wszystkim firm stawiających na najwyższą jakość.

Z badań rynku pracy w Polsce wynika, że wprawdzie chętnych do pracy jest wielu, ale poważną przeszkodą w ich zatrudnieniu jest brak odpowiednich kwalifikacji, spełniających oczekiwania pracodawców. W efekcie firmy muszą rezygnować z nowych kontraktów lub zamówień. Problem ten nie jest obcy również dla przedsiębiorców z branży bursztynniczej. „Wiele lat ciężko pracowałam, by zdobyć klientów, a kiedy ich wreszcie pozyskałam, nie jestem w stanie zrealizować złożonych zamówień” – żaliła się niedawno właścicielka firmy bursztynniczej spod Warszawy.

Największe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników mają firmy produkujące wysokiej jakości biżuterię, na którą wytworzył się popyt w wyniku wysokiego zainteresowania bursztynem wśród klientów z Chin i krajów arabskich. Problem stał się tym bardziej palący, kiedy nagle pojawiło się bardzo duże zapotrzebowanie na wysokiej klasy umiejętności, które wcześniej właściwie nie były potrzebne, ponieważ branża produkowała przede wszystkim tanią, masową, odlewaną biżuterię. „Generalnie jakość wyrobów z bursztynu jest niezmiennie na dość niskim poziomie, więc pracownicy w większości firm nie mają możliwości doskonalenia fachu. Ci, którzy są naprawdę dobrzy, są doceniani przez pracodawców i zazwyczaj nie mają potrzeby zmieniania miejsca zatrudnienia” – wyjaśnił Marcin Wesołowski z firmy NAC Amber, która od kilku lat stawia na wysokiej jakości biżuterię z bursztynem. I dodaje: „Na szczęście zdarza się natrafić w czasie rekrutacji na ambitnych pracowników z dużym potencjałem, których przyuczamy do zawodu i systemu pracy w naszej firmie”.

„Każdy by chciał wykwalifikowanego pracownika, ale nikt nie chce przyjmować uczniów na praktykę, bo to zbyt dużo kosztuje. Wystarczyłoby przyjąć tylko dwie osoby rocznie…” – żali się Karol Kowalski, przewodniczący Komisji Branżowej Rzemiosł Złotniczo-Jubilerskich Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku, który od lat jest zaangażowany w szkolnictwo zawodowe i sam przyucza do zawodu 2-3 praktykantów rocznie. Ale i on zdaje sobie sprawę, że temat jest znacznie bardziej skomplikowany: „Rynek bursztynu jest niestabilny, chwilowe kryzysy skutkują zwolnieniami, więc część fachowców wyjechała do lepiej płatnej pracy zagranicę, część się przekwalifikowała. Ten brak stabilności powoduje również, że młodzi wcale się nie garną do wiązania swojej przyszłości z jubilerstwem”.

O tym, że rynek biżuterii bursztynowej nie jest łatwy, przekonali się także młodzi projektanci – absolwenci Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP, spośród których tylko nieliczni znaleźli zatrudnienie w firmach bursztynniczych lub projektują pod własną marką. Problem – a nawet wiele problemów tej branży – łatwiej byłoby rozwiązać, gdyby istniała koncepcja długofalowego rozwoju, a podejmowane działania nie miały charakteru przypadkowych i nastawionych wyłącznie na doraźny zysk.