plzh-CNenetdelvltnorues

Po ponad roku przerwy od 15 września znowu będzie można oglądać eksponaty Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Na nowocześnie zaaranżowanej powierzchni w nowej siedzibie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wyeksponowanych zostanie ponad 60 inkluzji – głównie zwierzęcych, ale też roślinnych.

Przez 14 lat Muzeum Inkluzji w Bursztynie – pracownia w Katedrze Zoolgii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego – mieściło się w Gdyni. Niewielka ekspozycja prezentowana była na korytarzu, póżniej przeniesiona została do niewielkiej sali wykładowej. Jednak takie warunki i brak funduszy uniemożliwiały stworzenie ciekawej, przyrodniczej wystawy. Możliwość zmiany pojawiła się po przeprowadzce do nowej siedziby Wydziału Biologii na teren Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Tam na 50 m2 nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni powstała stała ekspozycja edukacyjna pt. Życie w lesie bursztynowym.

Głównym elementem wystawy jest diorama lasu bursztynowego, który dopełniają inkluzje zachowanych zwierząt i roślin w bursztynie bałtyckim. „To tylko niewielka część spośród 14 tys. inkluzji z naszej naukowej kolekcji, którą postanowiliśmy udostępnić szerszej publiczności. Najwięcej jest tu bezkręgowców, a wśród nich takie unikaty jak muszla ślimaka, skorek, modliszka czy komar. Inkluzje kręgowców to wylinka jaszczurki i włosy ssaka" – mówi dr Elżbieta Sontag, autorka scenariusza wystawy. Na ekspozycji będzie można również dotknąć bursztynów, a dla bardziej dociekliwych są do dyspozycji dwa infokioski, które dostarczą informacji o bursztynach i inkluzjach. Choć wystawa poświęcona jest bursztynowi bałtyckiemu, to możemy tutaj zobaczyć także inne bursztyny świata: od najstarszego triasowego sprzed 230 mln lat po najmłodszy z Borneo.

Uruchomienie wystawy w takiej odsłonie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIiŚ. Ekspozycja Życie w lesie bursztynowym z założenia jest wystawą przyrodniczą o charakterze edukacyjnym, która ma na celu przedstawienie lasów bursztynowych i skamieniałości zachowanych w bursztynie. Ma to być swoiste kompendium wiedzy o bursztynie, ukazujące widzowi genezę, historię, piękno i wartości naukowe tego kamienia.

Wystawa Życie w lesie bursztynowym
Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii
hol główny Wydziału Biologii UG
ul. Wita Stwosza 59, Gdańsk
czynne: 09.00-15.00
wstęp bezpłatny po uprzednim zgłoszeniu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.