plzh-CNenetdelvltnorues

Po sukcesie projektu Amber Expedition Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprezentowało nowy pomysł zjednoczenia krajów i miast leżących na Bursztynowym Szlaku. „Bursztynowy Diadem Europy jest jeszcze na etapie organizacyjnym, ale już dziś zapowiada się naprawdę imponująco” – deklaruje jego pomysłodawca Lechosław Ochocki.

„Podobnie jak Amber Expedition, również i ten nowy projekt ma na celu dalsze jednoczenie miast leżących na Bursztynowym Szlaku. Do współpracy zostały zaproszone następujące miasta: Kalisz i Gdańsk (Polska), Martin i Bratysława (Słowacja), Prerov (Czechy), Sopron i Szombathely (Węgry), Ptui (Słowenia), Hautmont (Francja), Carnuntum (Austria), Tongeren (Belgia), Adria, Akwileja i Rzym (Włochy), jak również wybrane miasta w Niemczech, Litwie i Ukrainie – łączy je położenie na Bursztynowym Szlaku. „Gdybyśmy zadali sobie trud i na mapie Europy ułożyli mniejsze i większe bursztyny, a następnie połączyli je srebrnymi nitkami starożytnych szlaków wiodących z Południa na Północ i ze Wschodu na Zachód, wijących się, często wzajemnie się krzyżujących, oczom naszym ukaże się misterny, bursztynowy diadem” – przekonywał na V Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku Lechosław Ochocki, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i pomysłodawca projektu.

„Nasz projekt, którym zainteresowali się przedstawiciele krajów europejskich, ma na celu z jednej strony spojrzenie wstecz i historyczną refleksję, z drugiej zaś strony ukazanie całego ich współczesnego bogactwa kulturowego i kulturalnego, perspektywy na przyszłość, szczególnie młodego pokolenia, które tworzy i tworzyć będzie przyszłość zjednoczonej Europy” – wyjaśnia Ochocki. Projekt realizowany będzie w latach 2014-2018 w poprzez międzynarodowe konferencje i publikacje naukowe oraz popularno-naukowe, filmy DVD, uliczne performance, wystawy oraz szeroko pojętą wymianę kulturalną pomiędzy miastami, jak również promocję medialną.

Współczesnym znakiem rozpoznawczym projektu będzie dwupoziomowy autokar o nazwie JANT©AR, będący mobilną, pełną  atrakcji Galerią Edukacji Dzieci i Młodzieży. We wnętrzu autokaru odwiedzający zetkną się z „bursztynem w pigułce”. Będą tam eksponaty bursztynu surowego, obrobionego, zastosowania w wyrobach jubilerskich, kosmetycznych, medycznych, zdobniczych itp. Będą plansze informacyjne, książki dla dociekliwych, foldery i informatory, prezentacje multimedialne, aktywne strony internetowe, bursztynowe gadżety. O wszystkim tym informować będą eksperci zapraszani przez organizatorów oraz stewardzi.

Logistyką na terenie krajów uczestniczących w projekcie opracują i realizować będą instytucje współorganizujące, nadając każdorazowemu przyjazdowi JANT©ARa uroczysty i regionalny charakter. Trasę przejazdu autokaru śledzić będzie można na bieżąco  on-line, m.in. na portalach społecznościowych Facebook i Twitter. Powstanie dokumentacja filmowa z podróży szlakami bursztynowymi po współczesnej Europie, z wyraźnymi odniesieniami do historycznych korzeni stanowiących o jej kulturowej jedności wczoraj i dziś.

„Naszą ideę wspierają już miasta Gdańsk i Kalisz oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, po prezentacji na Forum Miast Szlaku Bursztynowego zainteresowanie wyraziły również osoby i organizacje z Kaliningradu, Wilna i Kijowa, czekamy na ostateczne potwierdzenie ze strony miast biorących udział w poprzednim projekcie” – podsumowuje zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Osoby zainteresowane udziałem zarówno w charakterze współorganizatora, jak i partnera projektu proszone są o kontakt z Lechosławem Ochockim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.