W ubiegłym roku w ramach tego międzynarodowego projektu odbyły się imprezy w Kaliszu i Adrii – głównymi filarami obydwu były: festiwal historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pokazy mody i biżuterii z bursztynem wykonanej w pracowni Bożeny Kamińskiej, konferencje naukowe dotyczące szlaku bursztynowego oraz wystawy współczesnej biżuterii z tym słonecznym kamieniem. Z Kalisza do Adrii pojechał zrekonstruowany wóz kupców rzymskich, który pojedzie także do innych miast na szlaku.

W tym roku kończymy już realizację naszego zaplanowanego na dwa lata projektu. W jego ramach kolejna impreza odbędzie się w czerwcu w miejscowości Martin na Słowacji, w lipcu w Sopron na Węgrzech oraz w sierpniu w Ptui w Słowenii. Plan wydarzeń jest wszędzie podobny, co szczególnie mnie cieszy, jako że to właśnie Kalisz stał się niejako pierwowzorem dla innych miast – na tyle dobrym, by chciały z naszego przykładu korzystać.

Celem projektu jest przede wszystkim promocja naszego wspólnego dziedzictwa, jakim jest szlak bursztynowy, ale chciałbym podkreślić, że stał się on okazją do promocji polskiego dziedzictwa bursztynowego. W miastach partnerskich po raz pierwszy zostanie pokazana wystawa współczesnej biżuterii bursztynowej trójmiejskich artystów oraz „Magia bursztynu” – ekspozycja przygotowana przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie prezentująca zagadnienia dotyczące powstania bursztynu i znaczenia w minionych wiekach.

Projekt zakończymy mocnym uderzeniem – ambasada Polski w Ljubljanie przygotowuje Wielki Bursztynowy Festiwal z Dniem Vipów i licznymi wystawami, pokazami mody rodem z Polski. Serdecznie zapraszamy!


Lechosław Ochocki jest zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Kaliszu. Zajmuje się współtworzeniem projektów unijnych. Jest współtwórcą i głównym koordynatorem międzynarodowego projektu „Wyprawa po bursztyn – Europejski Trakt Kulturowy”.