plzh-CNenetdelvltnorues

Długo oczekiwana książka Ambasadorek Bursztynu Moniki Richardson i Lidii Popiel „Polki na bursztynowym szlaku” już jest! Spotkanie promocyjne z udziałem autorek odbędzie się 16 maja w Bibliotece Manhattan, Al. Grunwaldzka 82. Fragmenty przeczyta Dorota Kolak.

Thelma i Louise na bursztynowym szlaku

Książka opowiada o podróży z Rzymu do Gdańska  starożytnym bursztynowym szlakiem dwóch Ambasadorek Bursztynu nominowanych przez Prezydenta Miasta Gdańska, znanych kobiet: dziennikarki Moniki Richardson i fotografki Lidii Popiel. Pełna ciekawostek i wzruszeń opowieść o ludziach i miejscach, o nowych smakach i odkryciach, osnuta wokół historii i magicznej mocy bursztynu. Opisuje niespodzianki i zachwyty z odkrywania tajników pozyskiwania i wyczarowywania z tego cennego kruszcu przedmiotów dekoracyjnych i biżuterii. Interesujące fotografie uwieczniające detale, na pozór błahe, składające się na tę niesamowitą wyprawę od przeszłości po teraźniejszość. Pełna anegdot i ciekawostek opowieść o miejscach, ludziach, dziejach „złota Północy” i jego magicznych właściwościach. Lekka i sympatyczna lekcja historii, kultury i obyczajów, ale przede wszystkim opis zwariowanej podróży dwóch pań przez Europę, pełnej niespodzianek i nieskrępowanej radości z odkrywania nowych smaków życia i widoków.

Wydawnictwo będzie dostępne na rynku od 9 maja (wersja papierowa i audiobook). W dniach 10-12 maja będzie promowane z udziałem autorek na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. 30 maja odbędzie się ekskluzywna promocja dla członków Polskiej Rady Biznesu (wstęp za zaproszeniem). Ponadto duży wywiad ilustrowany zdjęciami z książki zostanie opublikowany w majowym wydaniu magazynu „Gala”   oraz w jednym z przedwakacyjnych numerów „Twojego Stylu”. Autorki miały też sesję okładkową i udzieliły wywiadu dla magazynu o książkach „Papermint”.

Znakomite rekomendacje

Książkę rekomendują Magda Umer, Bogusław Linda, Małgorzata Niemen, Wojciech Malajkat i Beata Tadla.

Małgorzata Niemen: „Wspaniała, przystępnie i mądrze opisana podróż, pod bursztynowym pretekstem. To książka nie tylko o zakamarkach bursztynu, ale także o sztuce szczęścia, o godności osobistej, o poczuciu humoru. A inkluzja, sukcynit, ekwita – toż to sama poezja!”

Beata Tadla: „Byłam bursztynową ignorantką. Przyznaję. Stoiska i sklepy z bursztynową biżuterią omijałam szerokim łukiem. A tu proszę – sprawdza się zasada, że ‘wroga należy poznać‘. Pełna kobiecości, humoru i ciekawostek książka pozwoli mi ‘zagiąć’ każdego sprzedawcę ‘złota Północy’. Aż chce się powtórzyć taką podróż!”

Magda Umer: „Zawsze fascynowały mnie inkluzje. Kocham bursztyny. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę”.

Bogusław Linda: „Mamy dwie piękne kobiety, drogocenny bursztyn i jego tajemną historię i przez czas ich nieobecności pusty dom, czegóż chcieć więcej…”

Wojciech Malajkat: „Zawsze podejrzewałem, że baby mają jakąś ukrytą pomoc. Skąd one biorą tyle siły? No i kobiece przyjaźnie, te porozumienia dusz… Teraz wszystko rozumiem. To przez bursztyn. Radzę przeczytać tę książkę”.

O autorkach

Monika Richardson – dziennikarka, przez 15 lat związana z TVP2, dzisiaj prowadzi publicystyczny program „Raz lepiej raz gorzej” w TTV oraz codzienne poranki w radiu Złote Przeboje. Autorka książek: „Lubię być Polakiem” – o problemach z polskością i „Moja Europa da się lubić” – o kulisach popularnego programu telewizyjnego. Wrocławianka, mama Tomka i Zosi.

Lidia Popiel – fotografka, wykładowczyni na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej, redaktorka naczelna magazynu fineLife.pl i dziennikarka Polsat Cafe. Działa w fundacji Polska jest kobietą i w Partii Kobiet.

Projekt Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu

Książka powstała w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolica Bursztynu realizowanego przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Jednym z jego elementów jest Ambasador Bursztynu. Co 3 lata Prezydent Gdańska nominuje Ambasadorami Bursztynu znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki. Ich rola polega m.in. na popularyzacji wiedzy o bursztynie, szlakach bursztynowych i Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Pierwszym Ambasadorem została Lidia Popiel, znana polska fotograf i była modelka, która ten zaszczytny tytuł przekazała Monice Richardson, popularnej w Polsce dziennikarce telewizyjnej i radiowej. Obie panie połączyły zamiłowanie do bursztynu i przyjaźń. Razem wybrały się w podróż starożytnym szlakiem bursztynowym z Rzymu do Gdańska. Władze miasta, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku pomogły zorganizować tę wyprawę.

Spotkanie promocyjne „Polki na bursztynowym szlaku”
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82, II piętro
16 maja, godz. 19.00

Wcześniejsze informacje na ten temat:
Pokochać bursztyn
Polki na szlaku bursztynowym
Chwila rozmowy o bursztynie...
Współczesny rozdział historii bursztynu – rozmowa z Moniką Richardson