plzh-CNenetdelvltnorues
Ambasadorki Bursztynu opowiadały i swoich wrażeniach z podróży bursztynowym szlakiem

„Chcemy zainteresować tą książką ludzi, którzy o bursztynie nie wiedzą nic, ale mogą go pokochać tak jak my, czyli w sposób całkowicie nieoczekiwany” – tak Ambasador Bursztynu Monika Richardson zapowiedziała album „Polki na bursztynowym szlaku” podczas III Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku.

Ambasadorki Bursztynu Lidia Popiel i Monika Richardson opowiedziały o swojej ubiegłorocznej wyprawie w poszukiwaniu śladów starożytnych i współczesnych szlaków bursztynowych. Kierując się z Rzymu w kierunku północnym, odwiedziły m.in. miejscowość Vasto, gdzie spotkały się z włoskim artystą Fabrizio Tridentim, Rawennę, gdzie znajduje się Muzeum Teodoryka, dawne centrum handlu czasów rzymskich Adrię, wyspę Murano, gdzie poznały techniki wykonywania szkła w pracowni mistrza Giorgio Bruno, oraz Akwileję – jedno z najprężniejszych centrów rzemieślniczych Imperium Rzymskiego. W Słowenii ich szlak wiódł przez przełęcz Hrusic, gdzie obecnie znajduje się Park Archeologiczny, na Węgrzech Szombathely i Sopron, na Słowacji Trenczyn.

Ich wrażenia zostaną spisane w albumie pod roboczym tytułem „Polki na bursztynowym szlaku”, którego wydanie jest planowane na połowę listopada. Autorką tekstów jest dziennikarka Monika Richardson, zdjęć – fotograf Lidia Popiel. „Nie miałyśmy ambicji naukowych” – podkreśliła Monika Richardson. Wyjaśniła, że album ma być swego rodzaju podróżą do źródeł bursztynu, próbą odnalezienia relacji między przeszłością a teraźniejszością. „Zależało nam przede wszystkim na tym, by pokazać, że będąc Polką w XXI wieku, można być też dumną z bursztynu” – dodała Ambasador.

Projekt „Polki na bursztynowym szlaku” jest realizowany przez miasta Gdańsk i Kalisz oraz Związek Miast i Gmin Morskich w ramach Forum Miast Szlaku Bursztynowego.