plzh-CNenetdelvltnorues
Zwycięska praca Luigi Piantanidy

Spośród prac zgłoszonych przez 46 uczestników jury wybrało laureatów konkursu Fresh Metal, którego organizatorem była w tym roku szkoła złotnicza z Florencji Le Orti Orafe. Konkurs został zorganizowany po raz 4. we współpracy z warszawską Wytwórnią Antidotum.

Hasło tegorocznej rywalizacji  uczniów i absolwentów obu szkół brzmiało „Geometryczny świat”. „Zgłoszone w tym roku prace były bardzo różne. Z pewnością nałożyło się na to również nieco rozbieżne rozumienie tematu przez uczestników z Polski i Włoch. My skupiliśmy się bardziej na geometrii zawartej w haśle, więc nasze prace były rozumiane bardziej wprost, podczas gdy we włoskich pracach była widoczna większa frywolność” – podsumowała Alina Tyro-Niezgoda, założycielka prywatnej szkoły złotniczej Wytwórnia Antidotum.

Nagrodę Główną otrzymał Włoch Luigi Piantanida, a specjalne wyróżnienie – Waleria Skorzewska. Zgodnie z regulaminem jury wybrało także najlepsze prace z każdej ze szkół – ich autorami są Neasa O’Brien i Joanna Krupa.

Kolejna edycja Fresh Metal już za rok, tym razem organizatorem będzie strona polska.  Celem konkursu jest integracja młodych twórców biżuterii z różnych krajów, umożliwienie im współpracy i współdziałania, poznania najnowszych trendów oraz porównania dokonań. Dotychczasowe tematy to „5 gramów”, „Zwierzęta” i „Kinetyka”.