Spośród 62 prac zgłoszonych przez wystawców Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF do Konkursu Mistrzostwa Jubilerskiego im. Bogdana Mirowskiego jury postanowiło nagrodzić dwie i wyróżnić cztery. Kto okazał się najlepszy w tej edycji konkursu?

Międzynarodowe jury nie miało łatwego zadania, ponieważ prace zgłoszone do konkursu prezentowały wysoki poziom. Jury, w którym zasiadali: Andrzej Jung – ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, Magdalena Kwiatkiewicz – współwłaścicielka firmy YES Biżuteria, Dariusz Latoszek – przedstawiciel Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości, Alain Roggeman – wykładowca, projektant biżuterii w Brukseli, Anna Sobecka – zastępca dyrektora Instytutu Historii Sztuki UG oraz prof. Andrzej Szadkowski – wykładowca i twórca biżuterii, przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX w kategorii WZORNICTWO: A2 JEWELLERY za pierścień CITY LIFE autorstwa Ryszarda Węsierskiego wykonany z bursztynu, srebra i mchu.

Nagroda została przyznana za ciekawe połączenie sztuki użytkowej z naturą będące zaproszeniem do dalszych poszukiwań. Nowoczesne spojrzenie na bursztyn i dobre wykonanie. 

ZŁOTY MEDAL w kategorii MISTRZOSTWO JUBILERSKIE: ROZENBERG Maciej Rozenberg za BRANSOLETTA L’ORFEO ARCHEOLOGY wykonany z: bursztynu, diamentów i srebra złoconego.

Praca spełnia warunki konkursu ze względu na wydobycie naturalnego piękna bursztynu w połączeniu z oprawą z kutego srebra złoconego, urozmaiconego niewielkimi diamentami.

Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymali:

- w kategorii Wzornictwo
Galeria Projekt Jolanta i Andrzej Kupniewscy za broszę z cyklu „TRANSPARENTNOŚĆ”
S&A S.A. (autor Sławomir Fijałkowski) za pierścienie „AMBER BROTHERS”

 - w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie
Małgorzata Kalińska Projektowanie Biżuterii (autor Małgorzata Kalińska) za „NASZYJNIK I KOLCZYKI”
Marcin Bogusław za „MONUMENTALNOŚĆ STOCZNI GDAŃSKIEJ”.

 „To moja pierwsza praca konceptualna, więc tym bardziej cieszy mnie, że została zauważona i doceniona. Od zawsze marzyłem o tym, by uwolnić się od myślenia o biżuterii przede wszystkim w kategoriach komercyjnych – teraz mogę sobie wreszcie na to pozwolić. Po takiej zachęcie tym śmielej będę podążał tą drogą” – podsumował Ryszard Węsierski z A2 JEWELLERY. W pierścieniu „City Life”, który został nagrodzony Grand Prix, użył srebra i bursztynu, mających symbolizować nowoczesność wielkich miast, oraz mchu będącego namiastką natury, za którą w pędzie miejskiego życia tak bardzo tęsknimy i z którą mamy coraz mniej wspólnego. „Ten pierścień to taki maleńki kawałek natury, który zawsze można mieć przy sobie” – wyjaśnił projektant.