plzh-CNenetdelvltnorues

12 marca jury Konkursu Jubilerskiego Mercurius Gedanensis przyznało nagrody w kategoriach: Wzornictwo, Mistrzostwo Jubilerskie i Innowacja Techniczna.

Na posiedzeniu w dniu 12 marca 2008 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 47 prac zgłoszonych przez 28 uczestników konkursu Mercurius Gedanensis. Jury obradowało w składzie: prof. Andrzej Szadkowski (przewodniczący jury), Veerle Van Esbroeck, Jacek Zięta, prof. Anna Bem Borucka i Bogdan Mirowski i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

KATEGORIA: WZORNICTWO

Grand Prix dla firmy Gracja za pracę autorstwa Jarosława Westermarka „Ozdoba twarzy. Spojrzenie szafirowe” wykonaną ze srebra, złota i szafiru naturalnego.
Delikatna ozdoba twarzy inspirowana formą okularów o zaskakującym oddziaływaniu estetycznym. Nowoczesna forma z nutą nostalgii zawartej w łzie. Jury ma nadzieję, że projekt spotka się z aprobatą środowiska. Innowacyjność i elastyczność koncepcji formy.

Wyróżnienia:

- A&A z Łodzi za „Naszyjnik ciułacza” autorstwa Franciszka Starowieyskiego za pracę wykonaną ze srebra złoconego, drutu stalowego i sznurka z konopi. Magia złota w nowym wyrazie.
- Pracownia Plastyczna Janusz Wosik z Gdańska za naszyjnik „Pazur” wykonany ze srebra złoconego i bursztynu, przywołujący złote czasy historii.
KATEGORIA: MISTRZOSTWO JUBILERSKIE


Złoty Medal dla firmy Marek Mikicki Design z Gdyni za wisior „Błysk w oku” wykonany z białego złota i bursztynu. Forma dwuelementowa z mobilnym bursztynem. Doskonałość i harmonia proporcji, mistrzowska realizacja.

Wyróżnienia:

- A&A z Łodzi za bransoletę i kolczyki „Opera” ze złota i brylantów autorstwa Anny Majsterek. Precyzyjnie wykonana bransoleta z kamieniami o wzorze starej szkoły jubilerskiej. Forma oczekująca tajemniczych świateł opery.
- Radosław Szwed z Warszawy za pierścień ze złota, akwamarynu i brylantów. Nowe spojrzenie na oprawę kamienia przy zachowaniu prostoty i proporcji.KATEGORIA: INNOWACJA TECHNICZNA


Złoty Medal dla Jacka Byczewskiego za naszyjnik ze stali szlachetnej i złota. Prostota konstrukcji i wykorzystanie elementu zdobniczego jako zapięcia niosące dużą siłę wyrazu.

Wyróżnienia:

- Art7 Wojciech Kalandyk z Gdańska za komplet biżuterii „Shark” autorstwa Macieja Rozenberga. Ciekawe połączenie bursztynu z metalem przy autorskim sposobie oszlifowania bursztynu.
- Art7 Wojciech Kalandyk z Gdańska za komplet biżuterii „Wiosna z bursztynem” autorstwa Tomasza Karguli za nowe zestawienie materiałów.

Fot. Studio Polska Biżuteria