plzh-CNenetdelvltnorues
W sopockim Domu pod Wieżą, w galerii Ambermoda Danuty i Mariusza Gliwińskich, możemy oglądać wystawę pokonkursową Międzynarodowego Biennale Bursztynu we Fromborku „Bursztyn i astronomia”.

Wernisaż wystawy, będący jednocześnie pierwszym wernisażem w tej nowootwartej galerii, odbył się 1 września br. Na zaproszenie gospodarzy oraz osób związanych z organizacją konkursu tłumnie przybyli miłośnicy bursztynu. Na wystawie zaprezentowano 12 prac – wszystkie nagrodzone oraz część zakwalifikowanych na wystawę.
Wystawę w Galerii Ambermoda otworzyli wspólnie gospodarz Mariusz Gliwiński oraz kurator wystawy i członek jury Giedymin Jabłoński. Wcześniej była ona prezentowana od początku lipca do 26 sierpnia w Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie zakończono ją uroczystym finisażem oraz wydaniem katalogu. Jak mówi Giedymin Jabłoński, wystawa cieszy się powodzeniem i niewykluczone, że będzie prezentowana w kolejnych miejscach. „Miło mi, że galeria Gliwińskich okazała się być tak dobrym miejscem na wyeksponowanie części prac z wystawy. Mam nadzieję, że jeszcze zobaczę w niej wiele ciekawych wydarzeń. Widać, że w Trójmieście, miejscu pełnym warsztatów i sklepów z bursztynem, wystawa wzbudza spore zainteresowanie. Można sloganowo powiedzieć, że elektron wciąż przyciąga” – mówił podczas otwarcia Giedymin Jabłoński.
W rozmowie na temat dalszych losów wystawy wyraził swoje zadowolenie z tak dużego nią zainteresowania oraz możliwości prezentowania jej w także poza Fromborkiem. „Chciałbym zaproponować ją także Muzeum Bursztynu, jednak to wymaga jeszcze pewnych rozmów z muzeum oraz autorami o przedłużenie terminu wystawy. Wiele osób zwracało uwagę, że w tegorocznym konkursie było bardzo mało czasu na realizację prac, co wynikało z terminu narzuconego przez organizatora. Również temat konkursu – „Bursztyn i astronomia” – moim zdaniem nie został do końca wyeksploatowany, może więc jeszcze posłuży w kolejnych edycjach biennale.”
Witając gości, Mariusz Gliwiński przedstawił galerię i zaprosił na kolejne planowane już wydarzenia: „Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w galerii do końca września. Z planów na przyszłość mogę zdradzić jedynie, że podczas targów Amberif planujemy wyjątkową wystawę pewnej znanej i bardzo ciekawej postaci. Naszą galerię chcemy traktować przede wszystkim autorsko, jednak chcąc ją uczynić miejscem atrakcyjnym dla stałych bywalców, planujemy zapraszać ciekawe osobowości do organizowania tu wystaw. Być może pojawią się tu także wystawy cykliczne, jak właśnie prezentowana wystawa pokonkursowa z Fromborka. I na pewno nie będą to tylko bursztynowe ekspozycje” – mówił.

Wystawa „Bursztyn i astronomia” w Galerii Ambermoda w Sopocie, ul. Grunwaldzka 12-16, potrwa do końca września 2007.

Foto: Michał Kosior