plzh-CNenetdelvltnorues
Dwór Artusa w Gdańsku

Wystawa prac Lucjana Myrty zatytułowana „Bursztyn – łzy bogów” została otwarta 8 listopada w Muzeum Schafstall w Neuenstadt (Niemcy). Ta największa zagraniczna prezentacja dzieł znanego sopockiego bursztynnika potrwa do 25 kwietnia 2010 r.

W miniony weekend w czasie otwarcia i uroczystego wernisażu wystawę bursztynowych dzieł zobaczyło 400 osób. Na wernisaż przybyli także prominentni goście, m.in. prezydent miasta Norbert Heuser, konsul generalny RP Elżbieta Sobótka oraz przedstawicielka Gdańska Grażyna Adamska (miasto Gdańsk jako jeden ze sponsorów wystawy przygotowało liczne materiały informacyjne oraz zorganizowało na własny koszt wizytę niemieckich dziennikarzy w Trójmieście). Otwarcie uświetnił swoją obecnością Lucjan Myrta, który niestrudzenie opowiadał o swojej pracy.

„Dobrze, że są ludzie, którzy potrafią się dzielić swoimi dziełami”

Tak brzmiał jeden z wpisów do księgi pamiątkowej złożony w czasie poprzedniej wystawy artysty w tym muzeum w 2004 r. przez jednego z odwiedzających. Przypomniał go zebranym prezydent Norbert Heuser, dziękując Lucjanowi Myrcie za to, że tak wyjątkowe dzieła z bursztynu mogą być pokazywane w Neuenstadt. Nie brakowało także wyrazów zachwytu nad samym materiałem – dr Andreas Pfeiffer, wcześniejszy dyrektor muzeum, w wygłoszonej na otwarciu przemowie podkreślał: „Nie znam w dziedzinie sztuk pięknych drugiego takiego materiału wyjściowego do artystycznej obróbki, który byłby tak przyjazny, różnorodny i fascynujący.”

Lucjan Myrta podkreśla jednak zasługi obecnego dyrektora Muzeum im Schafstall Huberta Sawatzky’ego, bez którego ogromnego zaangażowania przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku: „To nie tylko największa wystawa moich dzieł zagranicą, ale także najpiękniejsza i najlepsza. Poprzedziły ją trwające ponad rok przygotowania, świetna promocja i mnóstwo włożonego w to serca – czuło się to na każdym kroku.“

„Czegoś takiego ludzie jeszcze nie widzieli“

898_2Pierwsze dwa dni wystawy wywoływały w odwiedzających nawet głębokie emocje – Lucjan Myrta, opowiadając o płaczącym starszym mężczyźnie, tłumaczył, że ludzie czegoś takiego jeszcze nie widzieli. I trudno nie przyznać mu racji – bursztynowe obiekty zgromadzone na ekspozycji ważą w sumie ponad 2,5 tony i mają wartość ponad 30 milionów euro! Wśród nich są m.in. bursztynowa solniczka inspirowana dziełem Benvenuto Celliniego, kufel Rubensa, szkatuły, świeczniki, zegary, rzeźby i obrazy. Niewątpliwą ozdobą tej kolekcji jest skarbiec inspirowany meblem z sypialni królowej Marii Antoniny w Wersalu – waży on 964 kilogramy, czyli więcej niż zrekonstruowana Bursztynowa Komnata w St. Petersburgu.

Wystawę „Bursztyn – łzy bogów” można oglądać w Muzeum Schafstall w Neuenburg do 25 kwietnia 2010 r. Warto podkreślić, że patronatem objęli ją odpowiedzialny za kulturę i media w niemieckim rządzie Bernd Neumann i polski minister kultury Bogdan Zdrojewski.