„Osiem Ósmych” to pierwsza w Trójmieście retrospektywna, indywidualna wystawa autorskiej biżuterii prof. Sławomira Fijałkowskiego – ponad 150 w większości premierowych obiektów złotniczych, w większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego, będących efektem jego twórczych poszukiwań w obszarze designu.


Pomysł na tę wystawę zrodził się w czasie pandemii, która mimo – w może właśnie dzięki – wszystkim ograniczeniom okazała się idealnym momentem, by wrócić do własnego bezkompromisowego projektowania. Przyglądając się rynkowi jubilerskiemu zauważyłem niezagospodarowaną przestrzeń na dobry autorski design i podjąłem próbę jej wypełnienia oryginalnymi, powtarzalnymi projektami – wyjaśnił prof. Sławomir Fijałkowski.


Tak powstała kolekcja ok. 100 pojedynczych, całkowicie nowych obiektów wykonanych w technologiach CAD/CAM i w zdecydowanej większości z zastosowaniem bursztynu bałtyckiego – materiału, który dzięki nowoczesnemu designowi i wysokiej klasy rzemiosłu zyskał w ostatnich latach nowe życie i rosnące grono miłośników. Na wystawę liczącą ok. 150 obiektów składają się zarówno prace o jednoznacznie artystycznym, unikatowym charakterze, jak również eksperymentalny design, modele prototypowe i limitowane kolekcje produktów zrealizowanych przez autorskie studio projektowe Tetrahedron.


Już od lat Muzeum Bursztynu w Gdańsku dokłada starań, by organizować wydarzenia możliwie idealnie wpisujące się w program imprez towarzyszących targom Amberif i pokazywać bursztyn bałtycki z różnych perspektyw. W tym roku gościmy dwie wystawy, które prezentują możliwości twórcze projektantów z Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu: Trend Book 2022 i ‘Osiem Ósmych”’. Za obiema stoi prof. Sławomir Fijałkowski, który wniósł bezprecedensowy wkład w rozwój współczesnego wzornictwa biżuterii z bursztynem – podsumowała Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.


Sławomir Fijałkowski jest profesorem sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego obejmującą również projektowanie biżuterii. Oprócz działalności dydaktycznej prof. Fijałkowski znany jest z wielu aktywności promujących współczesne wzornictwo – m.in. jako autor publikacji Trend Book, kurator Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w Gdańsku, juror i konsultant artystyczny Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, pomysłodawca ważnych wystaw, autor tekstów, inspirator działań, w których centrum pozostaje bałtycki bursztyn, ale także projektant współpracujący z wiodącymi firmami jubilerskimi.


Osiem ósmych – autorska wystawa prof. Sławomira Fijałkowskiego
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
23 marca – 30 września 2022 r.