plzh-CNenetdelvltnorues

Warning: exif_read_data(01.png): File not supported in /home/platne/serwer15718/public_html/amber-portal/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro/includes/helper.php on line 294

To już 12. odsłona wystawy „Moim zdaniem…”, która – w dość nietypowy sposób – przedstawia opinie, emocje, przemyślenia i doświadczenia twórców biżuterii i obiektów złotniczych. Przez ponad rok na wystawę zgłoszono ponad 200 prac poruszających ważne dla autorów tematy.

„Poprzez biżuterię oraz obiekty złotnicze autorzy wypowiadają swoje zdanie na różnorodne tematy, od polityki i zagadnień społecznych poczynając, poprzez relacje międzyludzkie, a na subiektywnych reakcjach na różne zjawiska kończąc. Na wystawie znajdziemy zarówno rozważania o współczesnej Polsce i Europie, jak i refleksje o przeszłości” – podsumował Mariusz Pajączkowski, jeden z pomysłodawców i organizatorów wystawy. 

Swoimi pracami autorzy biorą głos w dyskusji na ważne społecznie tematy, jak m.in. ekologia, problemy migracyjne czy szeroko pojęta tolerancja. Formuła wystawy – podkreślająca przede wszystkim znaczenie artystycznej wypowiedzi – wzbudziła duże zainteresowanie także poza granicami kraju. Projekt pomyślany jako przede wszystkim polski, z nadzieją na poszerzenie go również o inne kraje europejskie, tymczasem nieoczekiwanie stał się światowym dzięki uczestnikom z USA, Chile czy Australii. Nie bez wpływu na to zainteresowanie pozostaje z pewnością fakt, że takich wystaw – które dają możliwość artystycznego wypowiedzenia się w interesujących go tematach – jest niewiele. Co więcej, wystawa jest permanentnie otwarta – prace można nadsyłać w dowolnym momencie, i dynamiczna – każda jej odsłona to inna ekspozycja. Zgłoszone prace pojawiają się na wystawie przynajmniej raz – jak długo będą eksponowane, decydują oglądający, „głosując” czerwonymi i zielonymi kropkami na te, które wywołały u nich najwięcej emocji. Najmniejsze szanse na ekspozycję na kolejnej wystawie mają te prace, które zebrały najmniej głosów.

Odczytanie czasem mocno zawoalowanego komunikatu ułatwia komentarz autorski, którym opatrzona jest każda praca. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne, wyzwalają w odbiorcach emocje, prowokują reakcje intelektualne, inicjują dialog między obiektem i jego twórcą a odbiorcą. Niezależnie od szerokości geograficznej – wystawa była prezentowana dotychczas w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Sandomierzu, Londynie i Pekinie, gdzie spotykała się z podobnymi, żywiołowymi reakcjami.

„’Moim zdaniem…’ jest jedną wielką przekorą. Nie tylko prosimy uczestników, by sami zadali sobie temat, który ich interesuje, ale też chcemy powrócić do jednej z podstawowych funkcji biżuterii, jaką jest komunikat. Dziś, kiedy liczy się przede wszystkim design i sztuka konceptualna, chcielibyśmy przypomnieć, jak się nadaje biżuterii komunikat i jak się go czyta” – podsumował Pajączkowski.

Wystawa „Moim zdaniem…”
Galeria Sztuki w Legnicy
2-25 października 2019
Organizatorzy: Andrzej Sadowski, Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski, Andrzej Pacak
Więcej informacji: Moim zdaniem

Finisaż wystawy oficjalnie zamknie obchody 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO