plzh-CNenetdelvltnorues

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wystawę fotograficzną Na bursztynowych szlakach przygotowaną przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Można ją oglądać do 2 czerwca br. w Dworku Modrzewiowym.

Ekspozycja składa się z trzech części: Bursztynowy szlak sprzed 40 milionów lat; Bursztynowe szlaki od neolitu do bursztynowej komnaty i Na współczesnym turystycznym szlaku bursztynowym. Na ponad dwudziestu planszach można, m.in. prześledzić drogę żywicy od pnia drzewa do sukcynitu w złożu, obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego, naturalne formy naciekowe bursztynu z zatopionym pająkiem, termitem, jaszczurką, kwiatem herbaty i  kwiatem dębu. Można zobaczyć wybrane przykłady wyrobów z bursztynu, począwszy od neolitu po XIX wiek, kiedy to powstało najbardziej znane dzieło wykonane z bursztynu bałtyckiego: bursztynowa komnata. I dowiedzieć się, w których polskich muzea znajdują się godne obejrzenia stałe ekspozycje bursztynu.

„Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcy natury i historii tego wyjątkowego, przeżywającego obecnie swój kolejny renesans kamienia. Temat ten jest zawsze aktualny i budzi niezmiennie duże zainteresowanie. Jak ta wystawa, która po raz pierwszy została pokazana w 2007 r. w ambasadzie RP w Libii i od tego czasu krąży po Polsce i Europie. Widzieli ją już m.in. mieszkańcy Wielunia, Kalisza i Wiednia, jestem przekonana, że rozbudzi również ciekawość Kutnian” – powiedziała obecna na wernisażu w Muzeum Regionalnym Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN.

Wystawa Na bursztynowych szlakach
Muzeum Regionalne w Kutnie 
25.04 – 02.06.2014
czynne: środy w godz. 12-18, pozostałe dni: 10-16, w soboty nieczynne lub po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (24/254 79 64, 505 01 98 90) lub bezpośrednio w siedzibie MRK.