plzh-CNenetdelvltnorues

„Ta wystawa jest nieszablonowa: jedna jej część pokazuje bursztyn w aspekcie przyrodniczym i historycznym, druga zaś jako środek wyrazu artystycznego” – mówi Katarzyna Nowak z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Celem wystawy przygotowanej przez Muzeum Przyrodnicze w Krakowie jest pokazanie piękna bursztynu w jego różnych aspektach. Mamy tu więc bursztynowy las, formy naturalne oraz inkluzje, jak również rozbudowany aspekt historyczny, pokazujący użycie tego kamienia w sztuce użytkowej od czasów najdawniejszych aż po okres nowożytny.

Bursztyn towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, znajdując zastosowanie przede wszystkim w sztuce i medycynie. Interesują się nim także naukowcy, ponieważ jego inkluzje dostarczają niezwykle cennych informacji na temat życia sprzed 40 mln lat. „Bursztynem interesują się wszyscy. Geologowie i geochemicy badają jego skład chemiczny i warunki, w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wytwarzane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi piękną pamiątkę z wakacji lub też wyszukaną ozdobę, a dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Inkluzje, które zachowały się w bursztynie bałtyckim, umożliwiają poznanie środowiska przyrodniczego eocenu. Porównując gatunki zachowane w bursztynie z żyjącymi nam współcześnie, dowiadujemy się, w jakim tempie przebiegała ewolucja niektórych grup zwierząt i roślin. To naprawdę fascynujący kamień” – podkreśla Katarzyna Nowak.

O współczesny aspekt wystawy zadbały dwie trójmiejskie projektantki: Paulina Binek i Bożena Kamińska, pokazując niewielki – ale imponujący – fragment swojego dotychczasowego dorobku. Obie słyną z niekonwencjonalnego podejścia do bursztynu i spektakularnych form. Bożena Kamińska dokonała subiektywnego wyboru swoich bursztynowych realizacji i zamknęła je w kolekcji o nazwie Pasja. Dla wzmocnienia wrażenia część z nich prezentowana jest na manekinach ubranych w stroje idealnie korespondujące z ozdobami. Również Paulina Binek zdecydowała się pokazać charakterystyczne dla siebie prace: biżuterię z bursztynem łączonym z filcem, jak również bursztynowe krople zawieszone na stalowych linkach. Nie zabrakło też bursztynowych obrazów, którym artystka poświęciła ostatnie lata pracy twórczej. Z myślą o tej wystawie stworzyła bursztynowy dyptyk, który właśnie tam miał swoją premierę.

Wystawa Bursztyn – złoto Północy będzie prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie do końca września. 29 września odbędzie się jej uroczysty fnisaż, który uświetnią warsztaty arteterapii oraz pokaz mody. Z Krosna wystawa ruszy do Krakowa, gdzie będzie prezentowana w Muzeum Przyrodniczym.

Wystawa „Bursztyn – złoto Północy”
ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego w Krakowie
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
23.07 – 29.09.2013