plzh-CNenetdelvltnorues
Broszki Agnieszki Bruzdy

W czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO w ramach cyklu Sylwetki Twórców zostanie zaprezentowana wystawa broszek autorstwa Agnieszki Bruzdy i Jana Suchodolskiego zatytułowana B2, czyli Broszka do kwadratu.

Pomysł wspólnej wystawy pojawił się spontanicznie. Mieszkamy w różnych miastach, spotykamy się niezbyt często. Bardzo rzadko rozmawiamy o biżuterii. Jednak od lat istnieje między nami nić sympatii i porozumienia. Kwadratowa broszka towarzyszy naszej twórczości od zawsze. Jasiek "wymyślił ją" pierwszy. W jednym z ostatnich projektów – ja przebywając w pracowni w Krakowie, i Jasiek w pracowni w Warszawie – w tym samym momencie wpadliśmy (nie pierwszy raz) na podobny pomysł. Na kwadratowych powierzchniach pojawiły się słowa. W moich broszkach to nazwy miesięcy, u Jaśka między innymi fragmenty tekstów piosenek. Kiedy je zobaczyliśmy padło hasło: a może zrobilibyśmy wspólną wystawę, której motywem przewodnim będzie kwadratowa broszka? Tak B2! I tak to się zaczęło...

Agnieszka Bruzda

Urodzona w 1964 w Krakowie. Ukończyła ASP w Krakowie, Wydział Form Przemysłowych (1995). Złotnictwem zajmuje się od 1992 r. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Włoszech, Serbii i Czarnogórze, Słowacji, Szwecji. Ostatnia wystawa indywidualna dla Ciebie…w Galerii Bielak w Krakowie w 2004 r. Nagrody: 8. OPFZ Srebro ‘94 – nagroda RODENT-CZEK, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica, Polska, 1994; 10. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Amulety – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica, Polska, 1998. Prace w zbiorach muzeów w Legnicy, Gliwicach oraz w kolekcjach prywatnych.

Jan Suchodolski

Urodzony w 1961 r. w Warszawie. Studiował Architekturę Krajobrazu na Akademii Rolniczej w Warszawie. Projektowaniem biżuterii zajmuje się od 1986 r. Wieloletni członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Wystawy indywiidualne: Espace Degree, Luksemburg; Muzeum Sztuki Złotniczej, Kazimierz Dolny n. Wisłą; Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Legnica. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. Anglia, Czechy, Francja, Niemcy, Szwecja, Serbia i Czarnogóra, Słowacja). Nagrody: Ogólnopolski Przegląd Wyrobów Złotniczych SREBRO' 88 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki; 2. Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Złotniczej SREBRO'92 w Legnicy; Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej Camelot 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, Kraków, 1993-97; PAI Time 2000, Warszawa; Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2004, Warszawa - I nagroda. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie.