plzh-CNenetdelvltnorues
Mozaika z bursztynowych kamieni

Estetyczne, ale także i magiczne oraz lecznicze właściwości bursztynu można poznać na wystawie w krakowskiej Galerii RA prezentującej różne oblicza i zastosowanie tego wyjątkowego kamienia.

Co mają wspólnego naszyjniki z pięknych bryłek naturalnego bursztynu i medykamenty ze sproszkowanego bursztynu zamknięte w aptekarskich flakonach? Właściwości lecznicze. Dawniej ludzie wierzyli, że w tym małym, słonecznym kamieniu kryje się niezwykła moc: chronił przed nieszczęściami i leczył wiele chorób. Choć we współczesnej nauce próżno szukać dowodów magicznego działania, to i dziś wiele osób jest przekonanych, że to właśnie bursztynowi zawdzięcza zdrowie.

Jak to działa, można się przekonać na wystawie w krakowskiej Galerii RA. Pokazano na niej właściwie wszystkie aspekty bursztynu – od funkcji ozdobnej po funkcję leczniczą. Nie zabraknie więc ozdób z naturalnych kamieni i w różnych kompozycjach barwnych (noszone na szyi dobrze wpływają na pracę tarczycy, na przegubie – na reumatyzm) oraz surowych, energizujących bryłek (podobno każdy mężczyzna powinien nosić choć jedną w kieszeni). W dziale poświęconym leczeniu bursztynem dowiemy się więcej o preparatach ze sproszkowanego surowca oraz słynnej bursztynowej nalewce (dobra na wszystko, a zwłaszcza przeziębienie).

Wystawa w Galerii RA na Starym Mieście w Krakowie jest ekspozycją stałą, towarzyszącą unikatowej biżuterii. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” zajmujące się m.in promocją bursztynu naturalnego – jego urody i właściwości oraz Szlaku Bursztynowego obejmującego dorzecze Wisły.

Polecamy:
Bursztyn w średniowiecznej medycynie arabskiej