plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowa soczewka skonstruowana przez Marka Mazura

Do 24 lipca br. na pierwszym piętrze Galerii Handlowej Przymorze w Gdańsku na wystawie zatytułowanej „Bursztynowy Świat” będą prezentowane zdjęcia Marka Mazura i jego syna Macieja wykonane jedynym na świecie obiektywem z ręcznie wykonaną bursztynową soczewką.

Znany gdański konstruktor miniaturowych aparatów fotograficznych Marek Mazur wykonał pierwszy i na razie jedyny na świecie drewniany obiektyw fotograficzny z soczewką z przezroczystego, polerowanego bursztynu. Jest to unikatowe na skalę światową zastosowanie bursztynu. Obiektyw jest w fazie prototypu, nie są jeszcze rozpoznane jego wszystkie fizyczne cechy. Wyjątkowe właściwości i możliwości bursztynowej soczewki można dopiero właściwie poznać przy fotografowaniu konkretnych obiektów przez profesjonalistów. W wywiadzie dla portalu amber.com.pl Marek Mazur tak mówi o swoim wynalazku: „Nie jest to obiektyw, który optycznie można z jakimkolwiek innym porównywać, bo ma same wady. Ale te wady mądrze wykorzystane przez zdolnych fotografików można zamienić w zalety.” Jedną z tych zalet jest z całą pewnością możliwość pokazania świata z trochę innej strony, bowiem rzeczywistość widziana przez bursztynową soczewkę, a zwłaszcza światło, jest przetworzona, sprawia wrażenie tajemniczej. „Wydaje mi się, że ludzie fotografowani tą soczewką będą szczęśliwi” – ma nadzieję autor.

Warto się o tym przekonać. Wystawa fotografii uzupełniona o miniaturowe aparaty autorstwa Marka Mazura będzie prezentowana na 1. piętrze Galerii Przymorze do 24 lipca br.

Polecamy:
Bursztynowy obiektyw - rozmowa z Markiem Mazurem
Gdańsk w bursztynowym obiektywie