plzh-CNenetdelvltnorues
"Planeta Jantar Inspiruje Artystów" w Galerii Sztuki Akwarium w Gdyni

Do końca czerwca w Galerii Sztuki Akwarium w Centrum Gemini prezentowana jest wystawa, będąca zapowiedzią drugiego cyklu wystaw pt. „Planeta JANTAR Inspiruje Artystów” organizowanych przez Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni.

Ideą cyklu wystaw oraz celem Stowarzyszenia jest m.in. promocja bursztynu bałtyckiego, jego naturalnej urody i właściwości. Stowarzyszenie promuje także Szlak Bursztynowy XXI wieku, symbolicznie rozpoczynający swój bieg z Domku Żeromskiego w Gdyni-Orłowie. Galerii Sztuki Akwarium przyłączyła się do tego projektu i naturalny bursztyn będzie w niej promowany także po zakończeniu wystawy.

Artystów pracujących w różnych technikach i reprezentujących odmienne style artystyczne jednoczy wspólna inspiracja bursztynem i ideą Planety JANTAR – z jej porywającą, holistyczną wizją świata i rzeczywistości.

W wystawie w Gdyni bierze udział sześciu artystów:
- Elżbieta Falińska-Banaś – collage złocone z bursztynem
- Barbara Gronuś-Dutko – bursztyn: biżuteria, rzeźby i obiekty z naturalnego, niemodyfikowanego bursztynu łączone z czarnym dębem oraz fotografia bursztynu napłótnie
- Bogumiła Gussmann – malarstwo
- Barbara Jarych – tkanina z bursztynem
- Małgorzata Rynarzewska – malarstwo
- Anna Stolarska-Przybysz (sygn. Carpenter) – malarstwo.

Wystawa ta rozpoczyna drugi cykl prezentacji prac inspirowanych bursztynem. Pierwsza wędrowała po Polsce przez ponad rok, odwiedzając m.in. Gdańsk, Gdynię, Warszawę, Poznań, Kraków i Rabkę-Zdrój. Wzięło w niej udział 30 artystów, którzy przedstawili prace wykonane w różnych technikach plastycznych.