W dniach 12-14.04.2007 w Kaliningradzie odbyły się po raz szósty targi Jantar Bałtiki, organizowane przez kaliningradzką spółkę akcyjną Baltic-Expo przy wsparciu organizacyjnym i pomocy finansowej władz Okręgu Kaliningradzkiego, a nawet władz centralnych Federacji Rosyjskiej.

W imprezie wzięli udział producenci z Kaliningradu (20), Jantarnego i okolic (11), zamkniętego dla cudzoziemców Bałtijska (2) oraz artyści (27). Nie uczestniczyli w niej wystawcy z Polski i Litwy – jedynie Granit był reprezentowany przez rosyjskiego przedstawiciela z ofertą zaopatrzeniową. Po raz pierwszy na targach pojawiła się organizacja samorządu terenowego „Krąg Miast Bursztynowych” pod przewodnictwem mera Jantarnego p. Blinowa oraz „Alians Bursztynowy” (rodzaj klastra z obszaru intensywnego wydobycia i przetwórstwa bursztynu na zachodnim wybrzeżu Sambii – jeszcze nieliczny i o małym potencjale).
W porównaniu z ubiegłymi edycjami zmniejszyło się zainteresowanie branżowej prasy rosyjskiej – nie było przedstawicieli najważniejszych redakcji: „Juwielirnaja Rossija”, „Juwielirnoje Obozrenije” (z Moskwy) i „Russkij Juwielir” z Petersburga.

Kalinigradzki Kombinat Bursztynowy, główna firma wydobywcza, nie oferowała na targach dostaw surowca. W przeddzień otwarcia targów miało dojść do jej kolejnego bankructwa, lecz federalne Ministerstwo Finansów niespodzianie opłaciło całe zadłużenie podatkowe w kwocie około 4 miliony euro i procedurę upadłości wstrzymano. Dalszy los firmy jest niepewny, bowiem poddano ją kompleksowej kontroli przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Wydobycie surowca w kopalni Primorskiej – wstrzymane od listopada 2006 – ma być podjęte według optymistycznych założeń w końcu kwietnia (w ubiegłym roku eksploatacja trwała zaledwie 3 miesiące, od sierpnia do listopada, i wydobyto 133 tony wobec 210 ton w roku 2005 i 900 ton w roku 1997, najlepszym). Natomiast nie planuje się w najbliższych latach podjęcia wydobycia z innych niż Palmnikeńskie udokumentowanych złóż na Sambii (wg relacji wiceministra Przemysłu Obwodu Kalinigradzkiego FR Nikołaja Muraszowa), chociaż Agencja Rządowa ds. Zasobów Naturalnych „Rossniedra” ogłaszała przetargi na podjęcie eksploatacji płytkiego złoża Niedwiżenskiego.
Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy zaniechał prasowania i suchej destylacji drobnego bursztynu. Oferta jubilerska spółki-córki kombinatu „ZAO Juwilerprom” była bardzo skromna, a ceny w tej wytwórni wyższe niż u sąsiadujących firm prywatnych.
Na targach nie było w ogóle kupców zagranicznych. Zapewne zniechęca ich niemożność dokonania natychmiastowych zakupów, bowiem transakcje muszą być potwierdzone licencją z Moskwy.
Regulamin targów dopuszcza sprzedaż namiastek bursztynu z żywic syntetycznych. Instytut Bursztynu i Zasobów Regionalnych oferował wyłącznie namiastki, prywatna firma Pawłowa imitacje inkluzji w cenie 0,30 USD za gram. W wielu stoiskach wyroby bursztynowe były wymieszane z imitacjami.


Zdjęcia: Wiesław Gierłowski