plzh-CNenetdelvltnorues
Art7: naszyjnik "Sevenspaces"

10 września br. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku odbędzie się na wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Szeptem”, poświęconej biżuterii z bursztynem z kolekcji firmy Art7. Będzie to również okazja do zaprezentowania nowych obiektów w zbiorach tej placówki.

Biżuteria firmy Art7 jest obecna na ekspozycji w Muzeum Bursztynu od 2004 roku – są to dwa pierścionki „Picasso” i „Powiew Bałtyku” oraz naszyjnik i pierścień „Królewski”, za który firma została wyróżniona w 2005 r. Bursztynową Kulą. Na wystawie zostaną przedstawione zarówno unikatowe projekty, które zdobyły nagrody na międzynarodowych imprezach jubilerskich, jak i te reprezentatywne znajdujące się w stałej ofercie firmy. Nie zabraknie także najnowszych linii lifestyle’owych charmsów i beadsów.

Art7 chce zaprezentować dotychczasowe osiągnięcia i dotrzeć z nimi do szerszej publiczności. „Naszym celem jest przede wszystkim zmiana wizerunku bursztynowej biżuterii. Podjęliśmy próbę kształtowania gustu odbiorców: chcielibyśmy ich przekonać, że biżuteria z bursztynem może być niestereotypowa: nowoczesna, zaskakująca wzornictwem, skrojona na miarę współczesnego odbiorcy” – przekonuje menedżer ds. sprzedaży Krystyna Weremjewicz.

Tytuł wystawy – „Szeptem” – choć nie zawiera w sobie nazwy bursztyn, jest wyrazem wyjątkowego podejścia do tego kamienia. „Trzeba go umieć słuchać, by wydobyć zeń ukryte piękno. Nasza biżuteria z bursztynem nie krzyczy i nie prowokuje. I wiele mówi o nas” – wyjaśnił właściciel firmy Art7 Wojciech Kalandyk. Nieprzypadkowo więc wzorem promującym wystawę m.in. na zaproszeniu jest naszyjnik w kształcie ust „Amber Lips” z bursztynu i złota. Jak powiedziała Krystyna Weremjewicz, inspiracją do jego stworzenia były prace rzeźbiarskie Igora Mitoraja.

Inspiracji innymi sztukami jest w dorobku Art7 więcej: choćby architektoniczne dokonania Daniela Libeskinda, które natchnęły projektantów firmy do stworzenia naszyjnika „Sevenspaces”. „Obserwujemy trendy jubilerskie i wzornictwo w innych dziedzinach – nadążanie za nimi to jeden z ważnych elementów w rozwoju firmy” – wyjaśniła Krystyna Weremjewicz.

Wernisaż wystawy „Szeptem” zostanie połączony z uroczystą prezentacją nowych obiektów w kolekcji Muzeum Bursztynu: daru dyplomatycznego przekazanego przez marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka, bursztynowego krzyża przekazanego przez Jantarnyj Dom z Sankt Petersburga, rekordowej w polskich zbiorach bryły bursztynu wyłowionej z Bałtyku oraz surowca bursztynowego przekazanego przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej.

Art7

Firma jubilerska powstała w 1982 r. w Gdańsku, specjalizująca się w nowoczesnej biżuterii z bursztynem wykonywanej według własnych projektów. Inspiracją do ich powstania są bardzo często naturalne bryłki bursztynu. Znakiem rozpoznawczym firmy stało się połączenie pierwotnego piękna bursztynu z nowoczesnym designem. Charakterystyczny styl został doceniony na zagranicznych targach jubilerskich, m.in. inhorgenta europe 2008 – nominacja do nagrody Design Podium, wystawa prac na Design Avenue, oraz Macef 2007 – półfinał konkursu The Best Of Ornamenta ‘Costume Jewellery Academy Awards’. W kraju firma aż trzy razy została wyróżniona Bursztynową Kulą za najlepszy projekt biżuterii (2005, 2007, 2010) i dwa razy otrzymała wyróżnienie w konkursie Mercurius Gedanensis (2007, 2008).