plzh-CNenetdelvltnorues

Kamień milowy Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy stanął w Kaliszu. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 2 listopada przy zabytkowym kościele Św. Wojciecha na Zawodziu, najstarszej dzielnicy miasta, skąd wywodzi się ród Piastów.

889_1– Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy z miasta królewskiego Wielunia przekazuje w darze Miastu Kalisz, zwanego przez Ptolemeusza Calisią, ten kamień milowy, aby jako dawniej wskazywał drogę wędrującym po bałtycki bursztyn kupcom. Tako niech i dzisiaj prowadzi różnej nacji turystów ku Bałtykowi i przypomina im sławny w starożytności Szlak Bursztynowy – powiedział podczas przekazania kamienia wiceprezes Stowarzyszenia i wicestarosta wieluński Janusz Antczak. Prezes tej organizacji Bogusław Abramek przybliżył ideę szlaku bursztynowego oraz związki Wielunia z Kaliszem. – Dziękujemy za ten wspaniały dar, który znakuje pradawny szlak. Będzie nam przypominał o wspólnej historii i tym dzisiejszym niezwykłym dniu – podkreślał Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Odsłonięcie kamienia milowego było jednym z punktów Zaduszek Piastowskich, które odbywały się na grodzisku na Zawodziu. Ten rezerwat archeologiczny znajduje się na miejscu grodu pochodzącego z IX-X wieku, który odegrał bardzo ważną rolę w tworzeniu państwowości polskiej.

Kamień milowy to znak, który służył do oznaczania drogi w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie kamienie milowe Stowarzyszenia wyznaczają przebieg szlaku bursztynowego. Ich znaczenie jest raczej symboliczne, wskazują odległości do najważniejszych miejsc związanych ze szlakiem bursztynowym, jak choćby Carnuntum czy miast położonych nad Zatoką Gdańską. Kamienie takie stoją już w Wieluniu, Konopnicy, Jantarzei Wilnie.

Materiał prasowy