plzh-CNenetdelvltnorues

Sukcesem zakończyło się I Forum Miast Szlaku Bursztynowego – podpisana została deklaracja współpracy, stanowiąca podstawy do tworzenia projektów promocyjnych i turystycznych o zasięgu ponadregionalnym.

Na zaproszenie organizatorów: Związku Miast i Gmin Morskich, Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odpowiedziało 130 zaproszonych miast. W spotkaniu uczestniczyło 60 przedstawicieli samorządów (przede wszystkim prezydenci lub/i wiceprezydenci miast) oraz 40 gości w charakterze obserwatorów. Zainteresowanie inicjatywą mającą na celu scalenie dotychczasowych idei i działań poszczególnych jednostek samorządowych pod jednym wspólnym dachem, spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników: organizatorom gratulowano pomysłu, deklarowano zainteresowanie i współpracę. Nikogo nie trzeba było przekonywać, że scalenie realizowanych dotychczas indywidualnych inicjatyw ułatwi przekaz i pozwoli skoordynować rozproszone do tej pory działania. Jednak najważniejszym osiągnięciem Forum jest z całą pewnością wzajemne poznanie, informacja o podejmowanych inicjatywach (nierzadko nader interesujących) oraz chęć utrzymywania wzajemnych kontaktów. Platformą komunikacji dla uczestników Forum, jak i dla wszystkich zainteresowanych promocją Szlaku Bursztynowego jednostek samorządowych ma zostać Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Zwieńczeniem I Forum Miast Szlaku Bursztynowego było podpisanie bursztynowym piórem Amber Rex Listu intencyjnego w sprawie podjęcia działań na rzecz upowszechnienia idei Szlaku Bursztynowego, którego sygnatariusze uznają za główny cel "wypracowanie efektywnych form współpracy i działań wokół Szlaku Bursztynowego dla integracji potencjału miast i regionów opartego na kulturowym dziedzictwie bursztynu oraz stworzenie atrakcyjnej oferty promującej walory turystyczne i osiągnięcia w cywilizacyjnym rozwoju tych miast i regionów." 

Tak dobre przyjęcie projektu przez uczestników spotkania zdawało się przerastać oczekiwania samych organizatorów: „Obawiałem się, że nie wszyscy połkną bursztynowego bakcyla. Na Forum zostały przedstawione inicjatywy lokalne, o których wcześniej praktycznie nic nie było wiadomo. Okazuje się, że dla promocji Szlaku Bursztynowego w Polsce naprawdę wiele już zrobiono” – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu prezydenta Miasta Gdańska. Zachęceni sukcesem I Forum, organizatorzy deklarują kontynuację projektu – już za rok kolejne spotkanie w Gdańsku, do udziału w którym zostaną zaproszeni przedstawiciele zagranicznych miast leżących na Bursztynowym Szlaku. W przyszłym roku kryterium doboru uczestników ma już nie być wyłącznie lokalizacja, ale także tradycje i doświadczenia w obróbce i handlu oraz zabytki. Prawdopodobnie Forum zostanie wpisane w obchody Bursztynowego Tygodnia, na który – podobnie jak w tym roku – składały się ponadto międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz spotkanie członków Światowej Rady Bursztynu.Polecamy także relację z tego spotkania oraz galerię zdjęć na www.konin-starowka.pl

Zdjęcie: List intencyjny podpisuje Leszek Możdżonek z Biura Prezydenta Wrocławia