plzh-CNenetdelvltnorues
Międzymuzealne kontakty naukowe, wspólne organizowanie wystaw i innych projektów oraz wymiana doświadczeń między konserwatorami – to najważniejsze punkty podpisanej w miniony piątek umowy pomiędzy Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Muzeum Sztuki Litwy.

W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli między innymi: Artur Lupkowski – wicemer Wilna, Marcin Szpak – wiceprezydent Gdańska, prof. Adamas Butrimas – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, przewodniczący Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańska Marek Bumblis, a także wiele osób związanych z bursztynem oraz Wilnem, które w tych dniach obchodziło swoje święto w Gdańsku. Umowę o współpracy podpisali w imieniu Muzeum Sztuki Litwy dyrektor Romualdas Budrys, a w imieniu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska dyrektor Adam Koperkiewicz.

Oba muzea są mocno związane z bursztynem. Oddziałem wileńskiego muzeum jest przepięknie położone w pałacu rodziny Tyszkiewiczów w Połądze Muzeum Bursztynu, natomiast Gdańsk posiada Muzeum Bursztynu – najchętniej odwiedzane przez turystów muzeum w mieście. Najważniejszymi elementami zawartej umowy są między innymi: wspólny udział w konferencjach naukowych organizowanych przez oba muzea (na tematy badań nad dziedzictwem kulturowym, wdrażania nowych technologii konserwatorskich); wymiana delegacji pracowników naukowych i konserwatorów, wymiana publikacji muzealnych (katalogów wystaw, albumów, roczników, folderów); wymiana informacji w zakresie naukowego badania zbiorów, wdrażania nowoczesnych technologii, ewidencji i przechowywania zbiorów; wymianę wystaw ze zbiorów muzealnych oraz organizowanie wspólnych wystaw.

Kierownik gdańskiego Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska opowiada, ze Litwini znani są z doskonałych rezultatów w konserwacji zabytków bursztynowych, więc jest to bardzo cenny kontakt i współpraca dla gdańskich muzealników. Do tej pory Muzeum Bursztynu podpisało umowy o współpracy z placówkami z Niemiec, Ukrainy, Rosji. Obecnie do tego grona dołączyła Litwa.

Tłem dla podpisywanej umowy była wystawa młodych litewskich złotników, studentów i absolwentów kierunku złotnictwo na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych zorganizowana przez galerię ARgenTum, która należy do Akademii i prezentuje oraz sprzedaje prace studentów. Wystawa pokazywana była przez cały sezon letni na najwyższym piętrze Muzeum Bursztynu, które poświęcone jest współczesnej sztuce bursztynniczej i jak podkreślała Joanna Grążawska, robiła duże wrażenie na oglądających. Podpisanie umowy połączone zostało z finisażem wystawy.

Polecamy także:
Muzeum Bursztynu w Połądze

Zdjęcia: Podpisanie umowy o współpracy: dyrektor Muzeum sztuki Litwy Romualdas Budrys i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz (na górze). Praca Benasa Staškauskasa (na dole). Fot. Michał Kosior/Muzeum Bursztynu