Celine Dion, a przed nią Sharon Stone i Rod Stewart to gwiazdy wielkiego formatu, które występując w Polsce otrzymały bursztynowe prezenty. W ostatnim czasie bursztynowe pamiątki otrzymali także Günter Grass i Księżniczka Tajlandii prof. Chulabhorn Mahidol. Czyżby tworzył się trend na bursztynowe prezenty z Polski?

Pierwszy w Polsce koncert Celine Dion odbył się na krakowskich Błoniach 28 czerwca. Jego organizator – warszawska Agencja Andromeda Art zleciła Małgorzacie Mieleszko-Myszce wykonanie bursztynowej kolii dla artystki jako pamiątki z koncertu i pobytu w Polsce.
Stworzona na specjalne zamówienie biżuteria wzbudziła zachwyt piosenkarki, która jeszcze przed rozpoczęciem koncertu w Krakowie postanowiła ją przymierzyć.

„….To był doskonały pomysł, aby w ten sposób uhonorować Celine Dion i sprawić jej niespodziankę kolią z bursztynu, nazywanego „łzą morza polskiego”. Pani Małgorzata wywiązała się z powierzonego zadania po mistrzowsku. To pierwsze i na pewno nie ostatnie zlecenie, ponieważ w planie mamy koncerty kolejnych wielkich gwiazd światowej muzyki i na pewno zwrócimy się ponownie z prośbą o wykonanie oryginalnej i niepowtarzalnej biżuterii. Zadowolenie Celine Dion z otrzymanego prezentu jest najlepszą rekomendacją do ponownej współpracy” – opowiadał Maciej Wilk, jeden z producentów koncertu.


Małgorzata Mieleszko-Myszka

Urodzona w 1971 r. w Lublinie. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z rzeźby uzyskała w pracowni prof. Adama Myjaka, a z rysunku w pracowni doc. Zofii Glazer w 1996 roku. Od 1998 roku tworzy unikatową biżuterię srebrną, która jest połączeniem małej formy rzeźbiarskiej z formą użytkową. Inspiracją jej twórczości jest sztuka Ameryki prekolumbijskiej, starożytnego Rzymu i Grecji oraz sztuka prasłowiańska. Bawi się, szukając odpowiednich połączeń srebra, bursztynu i różnych kamieni oraz drewna. Nadaje metalowi różną formę i fakturę uprzestrzenniając go poprzez te zabiegi. Jej biżuteria jest nie tylko wytworem rzemieślniczym, ale przede wszystkim działalnością artystyczną, małą formą rzeźbiarską i jednocześnie użytkową. Jej prace medalierskie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Brała udział w następujących wystawach:
- we Wschodnim Salonie Sztuki – Wystawa Młodych, Lublin 1998;
- „Absolwenci 1995-1998" ZPAP, Warszawa 1999;
- Muzeum Sztuki Medalierskiej, Wrocław 1999;
- „Medalierstwo polskie lat dziewięćdziesiątych” Muzeum Sztuki Medalierskiej, Wrocław 2001;
- „Złotnik w muzeum – inspiracje" Warszawa 2005 – wystawa biżuterii artystycznej inspirowanej epoką brązu i żelaza;
- indywidualne i zbiorowe wystawy biżuterii w galeriach w Białymstoku i Warszawie.

Najbliższa wystawa artystki rozpocznie się 12 września w gdańskiej Galerii Sfera Alicji Pomianowskiej.


Na podstawie mat. pras.
Fot. Katarzyna Rainka