plzh-CNenetdelvltnorues
Z polskiej inicjatywy za zgodą Katolickiego Patriarchatu Ormiańskiego na Bliskim Wschodzie została wykonana do IV stacji Drogi Krzyżowej w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie – nastawa ołtarzowa Niebiańska Jerozolima w formie tryptyku wraz z monstrancją do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Nadstawa ze złota srebra, tytanu, bursztynu i brązu powstała w pracowni Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku i przed wysłaniem do Ziemi Świętej będzie eksponowana w Polsce i Niemczech:
- Bazylika pw. Św. Brygidy, Gdańsk – 6 sierpnia o godz. 18.30 w trakcie mszy św. przy udziale Metropolity Gdańskiego, władz samorządowych i społeczeństwa
- Jasna Góra, Częstochowa – od 12 sierpnia, w okresie gdy do częstochowskiego sanktuarium przybywa najwięcej pielgrzymek (1,5 miliona pielgrzymów),
- Katedra w Łodzi – 8 września
- Altotting, Niemcy – 14 września,
- Katedra w Kolonii – od 26.09 do 28.09.
Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku i autor dzieła zapraszają wszystkich bursztynników i miłośników bursztynu do udziału w środowej mszy św. (6 sierpnia 2008 r.).
Będzie to jedna z nielicznych możliwości zapoznania się z dziełem dokumentującym talent Mariusza Drapikowskiego i jego współpracowników, dziełem naprawdę wyjątkowym pod względem idei, formy i nowatorskich technik wykonawczych.

(…) Tryptyk wraz z monstrancją jest pracą, która w swojej symbolice daje możliwość głębokiego zastanowienia się i modlitewnej refleksji, której rdzeniem są słowa Jezusa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję.” Lecz aby nastał pokój wśród narodów, musi zapanować pokój w ludzkich sercach, budowany – jak podkreślał Sługa Boży Jan Paweł II – na poszanowaniu godności każdej osoby ludzkiej, jako dziecka Bożego, niezależnie od jego wyznania,
statusu społecznego czy światopoglądu.
Na to wyjątkowe wydarzenie religijno-artystyczne ma zaszczyt zaprosić Państwa proboszcz Bazyliki ks.Janusz Jasiewicz oraz Mariusz Drapikowski.
(fragment treści zaproszenia)