W dniach 10-13 maja 2007 Kyiv International Contract Fair we współpracy ze Stowarzyszeniem Jubilerów Ukrainy organizuje w Kyiv Expo Plaza JSC 13. Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Jeweller Expo Ukraine 2007 poświęcone szeroko pojętej tematyce jubilerskiej oraz 5. Specjalistyczne Targi Jeweller Mash Expo skoncentrowane na tematyce urządzeń i maszyn do produkcji biżuterii, obróbki kamieni oraz opakowań.

Ponadto w ramach imprezy Jeweller Expo Ukraine po raz pierwszy odbędzie się nowa specjalistyczna wystawa zatytułowana Salon akcesoriów i modnych ozdób, na którym prezentowane będą: biżuteria, modne akcesoria (m.in. zegarki, paski, torby, portfele, chusty, okulary przeciwsłoneczne, parasole, akcesoria do telefonów komórkowych), akcesoria biznesowe (ekskluzywne artykuły biurowe, przybory piśmiennicze, wyroby skórzane i podarunki), artykuły dekoracyjne (do dekoracji wnętrz, zastawy stołowe, tekstylia itp.) oraz akcesoria podróżne i wypoczynkowe.
Jeweller Expo Ukraine jest obecnie największą imprezą branży jubilerskiej nad Dnieprem. Po raz pierwszy odbyła się ona w 1999 r., początkowo organizowana raz w roku, od 2003 r. ma dwie edycje. Dziś Jeweller Expo Ukraine to:
- 11 500 m2 powierzchni wystawienniczej,
- 300 wystawców z 8 krajów,
- 20 500 gości: producentów, hurtowników, detalistów i klientów indywidualnych,
- ponad 50 akredytowanych przedstawicieli mediów,
- ogólnoukraiński konkurs na najlepszy projekt biżuterii,
- międzynarodowy konkurs „Najlepsza biżuteria roku”,
- międzynarodowy konkurs mody jubilerskiej,
- prezentacje, seminaria, dyskusje przy okrągłym stole.
Najbliższej edycji towarzyszyć będzie specjalistyczna wystawa zatytułowana Kamienie jubilerskie i oprawy, na której będzie można obejrzeć m.in. kamienie szlachetne, ozdobne i syntetyczne, perły, korale i wyroby artystyczne.

Ukraiński rynek biżuterii
W 2006 r. na Ukrainie wyprodukowano 66,5 t biżuterii (18 970 sztuk), co daje wzrost o nieco ponad 10 ton w porównaniu z rokiem ubiegłym. Udział wyrobów ze złota stanowił 49,5% (32,9 t), zaś ze srebra 50,5% (33,6 t). Import (na podstawie oficjalnych danych) stanowił w ubiegłym roku 11,4% rynku jubilerskiego i w stosunku do roku 2005 pozostał na prawie niezmienionym poziomie: z zagranicy sprowadzono 7 572 kg biżuterii, z czego na wyroby ze złota przypadło 848 kg, a ze srebra pozostałe 6 724 kg.” Na Ukrainie w branży jubilerskiej działało 987 firm produkujących biżuterię. Liderem wśród ukraińskich producentów biżuterii złotej i srebrnej niezmiennie pozostaje Kiev Jewellery Factory. Największym zagłębiem produkcji biżuterii na Ukrainie jest tradycyjnie obwód kijowski, ale tuż za liderem plasuje się z roku na rok silniejszy obwód charkowski. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują obwody doniecki, ługański i zaporoski.

(wg. „Viestnik Juvelira Ukrainy”, Nr 1, 2007; fragmenty wywiadu z przewodniczącym Państwowego Urzędu Probierczego przy Ukraińskim Ministerstwie Finansów Nikołajem Nazimkiem)