Czwartek 6 września br. to pierwszy dzień 8. Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart. W ofercie wystawców dominuje biżuteria z bursztynu oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi.

W tej edycji imprezy swą ofertę prezentuje 150 wystawców, w tym zagraniczni z Litwy, Rumunii i Włoch. Ambermart to targi uzupełniające, stwarzające kupcom możliwość uzupełnienia zapasów przed okresem świątecznym. Są znacznie mniejsze niż marcowy Amberif – oferta jest prezentowana w dość spokojnej atmosferze tylko na parterze Hali Bursztynowej.
Na uroczystości otwarcia obecni byli przedstawiciele lokalnych władz: wicewojewoda pomorski Aleksandra Jankowska, która życzyła wystawcom wielu udanych transakcji, oraz wiceprezydent Gdańska Marcin Szpak, który poinformował, że w dniu otwarcia Ambermartu władze miasta podpisały ogłoszenie o przetargu na rozpoznanie złóż i eksploatację bursztynu na pierwszej części działek należących do gminy. Pozytywną wiadomością, jest także ta o budowie „Światowej Stolicy Bursztynu w Gdańsku” – inwestycja warta 12,2 mln euro w znakomitej większości (10,37 mln euro) zostanie sfinansowana ze środków unijnych.
Najważniejszymi wydarzeniami pierwszego dnia targów było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Amber_Web na najlepszą stronę internetową wystawcy targów Ambermart oraz spotkanie uczestników klastra „Bursztynowa Delta”. W ramach Warsztatów Bursztynowych trwają prace nad końcowym wyklejaniem Bursztynowego Koguta - był on główną atrakcją tegorocznych Słonecznych Warsztatów Bursztynu.

Foto: Ambermart