S&A: naszyjnik z bursztynem

Dalekowschodnie inspiracje, po które tak chętnie obecnie sięgają designerzy z różnych dziedzin, to efekt prawdziwego, a nie tylko komercyjnego zainteresowania.

Stylistyczne inspiracje orientalną tradycją, widoczne we wszystkich dziedzinach wzornictwa, przypominać mogą podobny okres w historii sztuk stosowanych w XIX w., kiedy otwarcie Chin i Japonii na związki handlowe z Europą przyczyniło się do zainteresowania ich kulturą materialną, rzemiosłem, sztuką ogrodową, a nawet tradycjami kulinarnymi. Dzisiejsze dalekowschodnie reminiscencje także przestały być efektem powierzchownej kalkulacji marketingowej, motywowanej możliwościami nabywczymi azjatyckich kupców, ale coraz częściej stają się obiektem rzeczywistej fascynacji odrębnością i różnorodnością orientalnych kultur oraz chęcią zrozumienia ich specyfiki.

Starając się wyodrębnić właściwe tło dla decyzji projektowych, szukaliśmy punktów odniesienia zarówno w zabytkowych zaułkach Kyoto, pekińskich hutongach, jak i w witrynach ekskluzywnych centrów handlowych tokijskiej Ginzy i Causeway Bay w Hongkongu. Pouczających wniosków dostarczają także innowacyjne propozycje azjatyckich designerów prezentowane podczas najbardziej opiniotwórczych wydarzeń wystawienniczych w Europie.

Opisy trendów pochodzą z albumu Trend Book 2014+, który będzie miał premierę na targach Amberif w Gdańsku.