Małgorzata Szewczyk: pierścionek - bursztyn bałtycki, żywica

Nieco staroświecki patchwork, kojarzący się z rękodzielniczą techniką zszywania fragmentów tkanin w nową całość, doczekał się niespodziewanych zastosowań w wielu obszarach sztuk użytkowych.

Projektanci produktu stosują dzisiaj odważne i niestandardowe połączenia naturalnych materiałów i syntetycznych kompozytów. Autorskie kolekcje mebli, akcesoriów użytkowych, elementów wyposażenia wnętrz – to coraz częściej kompilacje i renowacje wcześniejszych wcieleń przedmiotów, swoisty „fusion” wizerunków współczesnych i cytatów z przeszłości. Techniki wizualnego collage’u, multiplikacji, czy też – stosując analogię z hip-hopem – mechanizm samplowania próbek zdobyły sobie prawo istnienia również w obszarze aranżacji wnętrz, a nawet na poziomie urbanistyki i projektowania przestrzeni publicznej.

Upcycling, rozumiany jako postawa ekologiczna i odwołująca się do ekonomii racjonalnego wykorzystywania istniejących zasobów, zaczęła być stosowana przez designerów w niezwykle inspirujący sposób, a niedawny vintage i pasja majsterkowania – polegające często na kreowaniu „śmieci ze śmieci” – ustąpiły miejsca prawdziwie innowacyjnym eksperymentom technologicznym i profesjonalnym interpretacjom projektowym.

Opisy trendów pochodzą z albumu Trend Book 2014+, który będzie miał premierę na targach Amberif w Gdańsku.