Irmina Jankowska: pierścionek; bursztyn bałtycki, mosiądz oksydowany

Świat organizmów żywych zawsze był inspirującą sferą obserwacji dla naukowców. Ale i dla designerów, którzy cenili i cenią sobie płynne linie. Dziś te inspiracje są widoczne w wielu dziedzinach wzornictwa i architektury.

Bionika – nauka badająca możliwość adaptacji rozwiązań, które wykształciły się w procesie trwającej kilka tysięcy lat ewolucji fauny i flory, dostarcza dziś coraz bardziej spektakularnych przykładów wykorzystywania przez projektantów wiedzy, jaką daje umiejętność podpatrywania, a nawet modyfikowania natury. „Zaprojektowane” przez genetyków wzory ubarwień płaszczek, wykorzystywane do produkcji unikatowego obuwia przez firmę Rayfish Footwear to tylko drobna zapowiedź innowacji, jakie stwarzać może dzisiejszy mariaż nauki i designu.­­­

Znane z historii przykłady, kiedy mechanizm lotu ważki stał się źródłem inspiracji dla konstruktorów helikoptera, mają dzisiaj swoją kontynuację w coraz bardziej zaawansowanych przykładach rozwiązań z zakresu nanotechnologii – cho­ćby opracowanej przez polskich naukowców przemysłowej technologii produkcji grafenu. Nie tylko rozwiązania utylitarne, ale także uwodzicielska, organiczna estetyka oraz zapożyczona ze świata natury „streamline” – płynna linia stały się kanonem stylistycznym w wielu dziedzinach wzornictwa i architektury.

Opisy trendów pochodzą z albumu Trend Book 2014+, który będzie miał premierę na targach Amberif w Gdańsku.