Biżuteria Image Silver & stroje NICK NACK

Bogate spektrum wykorzystania możliwości zdobniczych bursztynu w sztuce jubilerskiej oraz nowoczesne wzornictwo biżuterii srebrnej w zestawieniu z aktualnymi kolekcjami projektantów mody – goście targów Ambermart zobaczyli pokaz jubilerskiej mody.

JANTAR STUDIO & KATARZYNA KRÓLAK

Biżuteria z bursztynu bałtyckiego firmy Jantar Studio została pokazana z ubiorami autorstwa gdyńskiej projektantki Katarzyny Królak. Tradycyjne naszyjniki i bransolety w kształcie kul, jak również o fantazyjnych szlifach w kolorach naturalnych oraz koniakowym i wiśniowym elegancko prezentowały się w zestawieniu z ubraniami wykonanymi z różnorodnych kolorowych tkanin, matowych bądź połyskliwych, wyróżniających się bogactwem printów.

EVA STONE & BEATA MIELEWCZYK

Inspiracją dla twórców biżuterii marki Eva Stone – Ewy i Rafała Szyszko – są organiczne formy ukryte w przyrodzie, a celem pokazanie ich piękna i harmonii. Interpretują je na wiele ciekawych sposobów, uwieczniając w metalach szlachetnych i zdobiąc kolorowymi kamieniami. Na pokazie biżuteria ta została zestawiona z kolekcją Beaty Mielewczyk, która chętnie poddaje się natchnieniu chwili i inspiruje otoczeniem, oddając przy tym hołd tradycji.

AMBER BACO & ANNA HIPSZ

Cechą charakterystyczną biżuterii Amber Baco jest specjalny rodzaj rzeźbienia bursztynu, który nadaje mu ozdobny efekt hologramu. Ciekawie prezentowała się ona w zestawieniu z kolekcją wiosenno-letnią Anny Hipsz, wyróżniającą się minimalizmem w stylu boho. Projektantka czerpała inspiracje z obrazów prerafaelitów i mody lat 60. i 70., by osiągnąć minimalizm przydający formie nowoczesności.  

SILVAM & DUD.ZIN.SKA 

Silvam to producent ręcznie wytwarzanej biżuterii srebrno-bursztynowej, wyróżniającej się w lekkością i niepowtarzalnością. Firma stawia na specyficzne formy, wyjątkowy kształt kamieni oraz nowatorskie oprawy w srebrze. Biżuteria stanowiła ciekawe uzupełnienie kolekcji mody Anny Dudzińskiej wyróżniający się zestawieniem różnych stylów i faktur i określany mianem użytkowej awangardy. Projektantkę inspirują nowoczesna architektura i szeroko pojęte wzornictwo zestawione z elementami przyrody.

Dr AMBER & PUDU

Biżuteria firmy Dr Amber wprowadziła widzów w magiczny świat bursztynu, uwodząc atrakcyjnym nowoczesnym, kobiecym wzornictwem bursztynu w połączeniu ze srebrem, elementami złoconymi oraz skórą. Idealnie uzupełniała ona wyróżniające się prostotą kroju i elegancją sukienki koktajlowe zaprojektowane przez Joannę Weyna (PUDU).

MARCIN  ZAREMSKI & KASIA KOVAL 

Marcin Zaremski specjalizuje się w nowoczesnej designerskiej biżuterii srebrnej, charakteryzującej się wyjątkową prostotą geometrycznych kształtów, dzięki temu eleganckiej i ponadczasowej. Takie też były stroje zaprojektowane przez Katarzynę Nadarzyńską: klasycznie eleganckie i z nutką ekstrawagancji. 

SILDAN & G O R S K Y 

W kolekcji firmy Sildan można znaleźć kamienie pochodzące z najdalszych zakątków świata, m.in. bursztyn, malachit, amonit, perły, kryształ, morion, labradoryt, opal australijski w ciekawych oprawach ze srebra, nierzadko inspirowanych kształtem kamienia i stanowiących jego eleganckie tło. Na pokazie zostały one zestawione ze strojami autorstwa Ireneusza Górskiego, który w swoich projektach stawia na piękno, indywidualizm i luksus.

IMAGE SILVER & NICK NACK

Firma IMAGE SILVER dostarczyła dowodów na to, że biżuteria z bursztynem jest elegancką, ponadczasową ozdobą. Bursztyn został tu połączony w ciekawy sposób z oprawami wykonanymi ze srebra na czarnych rzemieniach nadających całości wyrazu. Świetnie prezentowały się one w zestawieniu z ubiorami marki NICK NACK duetu projektantek Agnieszki Nowak i Laury Leniec (NICK NACK), stanowiących połączenie różnych faktur ze sportowymi krojami. Piękno wyrażone przez prostotę stylu.

AMBER APPLE & KATE AND GRACE COLLECTION

Tradycja, moda, ponadczasowość – tymi trzema cechami definiuje się firma Amber Apple. W pięciu sylwetkach pokazane zostało dość duże spektrum wykorzystania możliwości zdobniczych bursztynu: elegancka kolia, wisior z naturalną bryłą, pas zdobiony plastrami bursztynu, ciekawy w formie łańcuszkowy naszyjnik opasujący talię… Biżuteria została pokazana na strojach zaprojektowanych przez Katarzynę Ditrich i Grażynę Paturalską (Kate & Grace Collection) i wykonanych z miękkich jak aksamit skór włoskich w kolorze czarnym.

ROX Adam Wyspiański & IRINA PANICHEVA

Biżuteria autorska Adama Wyspiańskiego łączy w sobie moc metalu z delikatnością rośliny. Gorące rytmy natury próbuje on wyrazić w materiale, który nie zwykł się poddawać jej siłom. Zmaga się z metalem ery kosmicznej, używając pierwotnych technik kowalskich. Twardy, zimno-srebrny tytan odwdzięcza mu się nieoczekiwaną metamorfozą – poddany torturom niszczycielskiego ognia rozbłyska wszystkimi odcieniami błękitu niczym kwiat tropikalnej nocy. Stworzona ręką artysty biżuteria ożywa i rozkwita. Harmonia łuków i krągłości kobiecego ciała jest jej naturalnym dopełnieniem, jak kielichy kwiatów wpięte we włosy pięknych dziewcząt z wysp Pacyfiku.
Modelki wystąpiły w ubiorach zaprojektowanych przez Irinę Panichevą, inspirowanych azerskim strojem narodowym i kolorystyce nawiązującej do słońca, morza, owoców granatu i fejhoa.

Na pokazie „Biżuteria z Polski – zwyczajnie nadzwyczajna!” zostały zaprezentowane kolekcje firm jubilerskich oraz projektantów biżuterii biorących udział w trzyletnim Programie Promocji Branży Jubilersko-Bursztynniczej 2012-2015 współfinansowanym ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.