Muzeum Bursztynu w Gdańsku zamyka swoje podwoje w Zespole Przedbramia, gdzie działało przez 15 lat. Symbolicznie – ponieważ 23 lipca br. zostanie otwarta nowa siedziba w Wielkim Młynie.

Ponad milion odwiedzających, 103 wystawy czasowe i ponad 2000 ciekawych eksponatów – to najkrótsze podsumowanie 15 lat działalności Muzeum Bursztynu. Muzeum – co koniecznie trzeba podkreślić – którego idea narodziła się w środowisku bursztynniczym i które nadal w dużym stopniu tworzone jest przez przyjaciół z kraju i zagranicy. Od jego powstania 133 darczyńców przekazało nowoczesne wyroby jubilerskie, ciekawe okazy inkluzji bądź żywic kopalnych z całego świata – obecnie stanowią one prawie połowę spośród 2000 obiektów w kolekcji Muzeum Bursztynu.

Medale Muzeum Gdańska dla darczyńców Muzeum Bursztynu 

Symboliczne podziękowania – Medale Muzeum Gdańska – za przekazane dary dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski złożył na ręce wiceprezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników prof. Jacka Szwedo oraz prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Andrzeja Gielo – członkowie tych organizacji mają bowiem najbardziej liczebny wkład w budowanie muzealnej kolekcji. Za zaangażowanie w tworzenie Muzeum Bursztynu podziękowała również Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, który jest Światową Stolicą Bursztynu: – Dziękuję Muzeum, jego przyjaciołom i wszystkim darczyńcom, bo aż 40 procent eksponatów to dary. Mam nadzieję, że jak najszybciej latem spotkamy się w nowej siedzibie, żeby pokazać, jak bardzo miasto Gdańsk jest zdeterminowane, żeby bursztyn był jedną z naszych marek rozpoznawczych – powiedziała.

Czytaj także: Darczyńcy Muzeum Gdańska uhonorowani

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie 

Jutro rozpocznie się demontaż wystawy w Zespole Przedbramia – pandemia odebrała wszelkie szanse, by pożegnać starą siedzibę Muzeum. Ekspozycja zostanie zaaranżowana na nowo w Wielkim Młynie, gdzie od dwóch lat trwają prace remontowe i adaptacyjne. – Już od 23 lipca odwiedzający będą mogli poznać nową opowieść o bursztynie bałtyckim. Nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie będzie miało trzy razy większe sale wystawowe, będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku. Mam nadzieję, że od tego lata nowe Muzeum Bursztynu ruszy z nową energią, realizując misję promocji bursztynnictwa i naszego miasta – powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na wystawie w nowej siedzibie zostaną zaprezentowane dotychczasowe oraz nowe eksponaty sztuki dawnej i nowoczesnej, okazy przyrodnicze z całego świata, a także dziesiątki instalacji multimedialnych umieszczonych w tajemniczym półmroku zabytkowego Wielkiego Młyna na blisko 1100 metrach kw. sal wystawowych. Jedną z nieprezentwoanych wcześniej atrakcji będą bursztynowe szachy, które zostały wykonane w Gdańsku przed ponad 300 laty.