plzh-CNenetdelvltnorues
Poszukiwacz Bursztynu

Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu z otwartym dla publiczności seminarium, uroczyste obchody Bursztynowych Godów uświetnione koncertem z okazji Światowego Dnia Bursztynu, uruchomienie instalacji wodnej „Poszukiwacz bursztynu” – te atrakcje, jakie zostaną udostępnione miłośnikom bursztynu jeszcze w czerwcu.

Czerwiec to dla Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu bardzo ważny miesiąc. 11 lat temu 28 czerwca zostało otwarte Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i powołana do życia Światowa Rada Bursztynu. Aby podkreślić wagę tych inicjatyw dla promocji bursztynu, Gdańska i Pomorza, członkowie Światowej Rady Bursztynu rok temu ogłosili 28 czerwca Światowym Dniem Bursztynu.

Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu

Światowa Rada Bursztynu, którą tworzą specjaliści i naukowcy zajmujący się bursztynem z Polski, Chin, Libanu, Litwy, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, spotka się w Gdańsku po raz 11 na wspólnym posiedzeniu, by omówić ważne zagadnienia związane z bursztynem. Tradycyjnie już przedpołudniowa część tego spotkania jest otwarta dla publiczności: 27 czerwca w godzinach 10-12 organizatorzy zapraszają na seminarium zatytułowane „Jak promować bursztyn w mediach społecznościowych?”. Na to pytanie odpowiedzą specjalistki zajmujące się tym zagadnieniem od wielu lat: Monika Kamińska, autorka bloga modowego i właścicielka marki Black Dresses by Monika Kamińska, oraz Aleksandra Mokwa odpowiedzialna za media społecznościowe Miasta Gdańska i organizatorka prestiżowej konferencji twórców internetowych Blog Forum Gdańsk.
27 czerwca, Nowy Ratusz (Dawny Żak) w sali obrad Rady Miasta w godz.10.00- 12.00. Wstęp wolny.

Bursztynowe Gody

Bursztynowe, czyli które? 44 – tak zdecydowała na ubiegłorocznym posiedzeniu Światowa Rada Bursztynu. Dlaczego właśnie 44? Ponieważ „wiek bursztynu szacowany jest na ponad 40 milionów lat”. Do gdańskiego USC zgłosiły się 152 pary, które w tym roku będą świętować nowo ustanowione Bursztynowe Gody. „Mamy nadzieję, że otrzymany od miasta Gdańska –  Światowej Stolicy Bursztynu  upominek  z okazji Bursztynowych Godów będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na długie i szczęśliwe kolejne lata małżeństwa oraz następne rocznice: złotą, diamentową i brylantową” – mają nadzieję pomysłodawcy.

Koncert z okazji Światowego Dnia Bursztynu

Obchody Światowego Dnia Bursztynu i Bursztynowych Godów zwieńczy uroczysty koncert, który będzie okazją do uhonorowania Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i statuetkami Bursztynowych Dźwigów ludzi szczególnie zasłużonych dla promocji Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Na koncercie wystąpią Alicja Majewska wraz z Włodzimierzem Korczem i kwartetem smyczkowym Warsaw Opera Quartet.
28 czerwca, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 20.30.

Poszukiwacz Bursztynu

Poszukiwacz Bursztynu to interaktywna, mobilna instalacja, która była hitem w ubiegłym roku, a teraz powróci w nowej odsłonie. Składa się ona z płytkiej, napełnionej wodą niecki, symbolizującej brzeg morski, oraz umieszczonej w niecce dominanty przestrzennej, symbolizującej drogę bursztynu z głębi ziemi ku niebu i jego przekształcenie: z części ziemskiej materii w artystyczny wytwór pracy ludzkiej. Instalacja będzie czynna do połowy września – poszukiwacze znajdą w niej w sumie 150 kilogramów bursztynu bałtyckiego, którego gdańskie pochodzenie potwierdzi specjalny certyfikat wystawiony przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu.
Uroczyste otwarcie Poszukiwacza Bursztynu odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 13.30 w przestrzeni pomiędzy Bramą Wyżynną a Muzeum Bursztynu w Gdańsku