plzh-CNenetdelvltnorues

W październikowym wydaniu chińskiego magazynu Civilization ukazał się obszerny artykuł o bursztynie bałtyckim: jego powstaniu, występowaniu, magii i historii. Zainteresowanie kamieniem, który przynosi szczęście, jest Chinach bardzo duże.

Artykuł powstał z inicjatywy polskiej ambasady w Pekinie, a jego autorami są Anna Sobecka, kustosz kolekcji bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku, i Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Ze względu na charakter magazynu, autorzy skupili się w nim na historii bursztynnictwa, jako przykłady pokazując znakomite kolekcje bursztynu zgromadzone w Muzeum Zamkowym w Malborku i Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Dużo uwagi poświęcono także samemu kamieniowi: jego genezie, mitom i wierzeniom, odmianom i inkluzjom, jak również współczesnym artystycznym inspiracjom oraz realizacjom.

„Jest to kolejna w tym roku ważna publikacja na temat bursztynu bałtyckiego, jaka ukazała się w języku chińskim w prestiżowym magazynie. Potwierdza to naprawdę ogromne zainteresowanie tym kamieniem – nie tylko współczesną biżuterią, ale także historią bursztynnictwa” – podsumował Michał Kosior.