plzh-CNenetdelvltnorues

To wydarzenie, które od 2007 r. tworzy platformę wymiany myśli i doświadczeń dla środowisk twórczych identyfikujących się z szeroko rozumianym designem, oraz dla biznesu. Po raz siódmy Łódź stanie się centrum festiwalowych wydarzeń w dniach 17-27 października.

Dzięki staraniom organizatora imprezy – Łódź Art Center – oraz wsparciu licznych partnerów, festiwal w ciągu kilku lat przeistoczył się z lokalnej, składającej się z paru wystaw imprezy, urastając do rangi największego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego projektowaniu. Prezentuje on design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę.

Centralnym punktem festiwalu Łódź Design jest zawsze tematyczny program główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Wśród nich centralne miejsce zajmują: wykłady prowadzone przez światowej sławy specjalistów, konkurs dla młodych projektantów make me! oraz przegląd portfolio, który umożliwia studentom i absolwentom szkół artystycznych bezpośrednią konfrontację swoich pomysłów z profesjonalistami (kuratorami, projektantami i producentami).

Dzisiaj, jak nigdy dotąd, projektowanie przesiąknięte jest humanizmem i zmierza ku egalitaryzmowi (…). Nadszedł czas utalentowanych amatorów i aktywnych prosumentów. Stało się to realne dzięki możliwościom stwarzanym przez kolejne wynalazki (drukarki 2d, 3d, oprogramowanie udostępniane na zasadzie open source, otwarte platformy do instalacji dowolnych aplikacji multimedialnych). Towarzyszy temu renesans wytwórczości opartej na rzemieślniczych umiejętnościach (…). Projektowanie przeżyło ewolucję – z „formy podążającej za funkcją” do „projektowania jako narzędzia do rozwiązywania problemów”. Nadal liczą się edukacja i zaangażowanie, konieczne do tego, aby stać się profesjonalnym projektantem. Nie można także lekceważyć talentu i wrażliwości, które są konieczne do tego, aby stać się projektantem doskonałym. Jednak współczesny design w niespotykany dotąd sposób otworzył swoje drzwi na świat ludzi. Trudno jest wyobrazić sobie bardziej obiecującą i sprzyjającą chwilę ku temu. Temat „It’s all about humanity” rozpatrywać będziemy w trzech wymiarach: Spożywanie, Zamieszkiwanie i Empatia.

W programie trwającej 10 dni imprezy przewidziano liczne warsztaty (dla dorosłych i dzieci), wykłady, konferencje Food | Design | Humanity oraz BIznesUp!), pokaz prac projektantów i niezależnych marek połączona ze sprzedażą (Remade Market), spotkania z designerami (Strefa Miasto) oraz prezentacja innowacyjnych narzędzi oraz rozwiązań przydatnych w pracy projektanta i architekta (Strefa Projektanta). Na szczególną uwagę zasługują konkursy must have z najciekawszymi produktami pochodzącymi od polskich projektantów i producentów oraz make me! pokazujący wyselekcjonowane prace początkujących projektantów z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki, w tym również z dziedziny tkanin, mody, szkła, ceramiki.

Łódź Design Festival to platforma wymiany myśli, pozwalająca na konstruktywną wymianę poglądów i spostrzeżeń oraz możliwość spotkania znakomitych specjalistów, którzy przyjeżdżają tu z całego świata. Festiwal skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują wyzwania. Ludzi mających odwagę projektować zmieniając świat na lepsze. Ta designerska mentalność, która nie jest oderwana od codziennych problemów, stanowi wyraz humanistycznego aspektu projektowania. Bo w designie nie chodzi tylko o to, aby powstało kolejne piękne krzesło. Festiwal, zawsze zlokalizowany w łódzkich pofabrycznych halach, przywołuje wspomnienie dawnej świetności, która upadła równie szybko, jak się rozwinęła, niezwykłej przedsiębiorczości ludzkiej i etosu pracy stojącego u podstaw dynamicznego rozwoju Łodzi w XIX w. Niegdyś metropolii przemysłowej. Teraz miasta budującego swoją nową tożsamość w oparciu o kreatywność.

Łódź Design Festival, organizowany przez Łódź Art Center, to obecnie najważniejsze w Polsce wydarzenie o randze międzynarodowej związane z projektowaniem. W trakcie dotychczasowych edycji odwiedziło go ponad 200 tyś. osób.