plzh-CNenetdelvltnorues
Nagroda Główna dla Elizy Żukowskiej-Śluzek

 

Na konkurs dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biżuterią nadesłano ponad 50 prac wykonanych z różnych materiałów i różnymi technikami. Uczestnicy zmierzyli się z tematem „Żyję, więc czuję – głęboki sens emocji.

Nadesłane prace oceniało jury, w którym zasiadali organizatorzy, którymi byli Wytwórnia Antidotum (wykładowcy: Remigiusz Grodzicki, Roman Kowalkowski, Kacper Schiffers, Piotr Małysz, Robert Szklarski i Alina Tyro-Niezgoda) oraz właścicielka internetowej galerii Olissima Aleksandra Pietrucka.

Nagrodę Główną otrzymała Eliza Żukowska-Śluzek za wisior zatytułowany „Holizm” wykonany z metalu i pleksi.

Uczucia i emocje stanowią rdzeń mojego jestestwa. Holizm. Wewnątrz: metalowa obrączka: stabilizacja, symbol wartości nienaruszalnych, ważnych i fundamentalnych. Kolor czerwony, to symbol energii. Nie jest widoczny bezpośrednio, dopiero pod odpowiednim kątem. Zewnętrzny krąg: przezroczysty, z dynamicznymi liniami to symbol ekscytacji, poznania i odkrywania nowych możliwości, perspektyw. Na stabilizację i ekscytację składają się uczucia sprzeczne, bądź uzupełniające się wzajemnie, stając się holistyczną całością: Holizm.

Wyróżnienie dla Izabeli Safin za wisiorek i pierścionek „Niezwyczajne życie: zachwyt” wykonane z użyciem Art. Clay, kamienia księżycowego, diamentów i srebra.

Spośród tak wielu emocji, jakie nam towarzyszą każdego dnia, niewątpliwie trudno jest wybrać tę jedną najważniejszą. Można też powiedzieć, że byłoby błędem stwierdzić, że tylko jedna emocja jest tę najcenniejszą, tym bardziej, że niejednokrotnie jednej emocji często towarzyszą jednocześnie inne. W poszukiwaniu tej mi najbliższej wybrałam emocję o imieniu Zachwyt, Zachwyt Naturą – naturą niedotkniętą cywilizacją i niezmienioną działaniami człowieka. W związku z tym motywem mojej pracy jest koliber w swoim raju, pośród kwiatów, delikatny, niemal bezbronny, a jednocześnie tak silny i wyjątkowy, umieszczony na pierścieniu i naszyjniku. Sam pierścień i naszyjnik oraz ich kształt symbolizują cywilizację. Połączenie tych dwóch elementów dało delikatny i zsynchronizowany efekt. Za taką harmonią świata cywilizowanego i czystej nieskalanej natury, tęsknię. Dlatego też nieustannie i zawsze na nowo próbuję się zachwycać naturą, bo to właśnie ona przypomina o tym co najważniejsze, daje radość, spokój, spełnienie i absolutną, wewnętrzną harmonię.

Wyróżnienie dla Justyny Spyrki za wisior „Widzę-czuję” wykonaną z mosiądzu, miedzi i emalii.   

Twarz to część ciała, która najbardziej oddaje nasze emocje. Oczy, jako najbardziej ukryte, są najbardziej tajemnicze, często ukazujące jednocześnie wiele skrajnych odczuć. Jednocześnie to właśnie nimi poznajemy innych, ich świat i uczucia. Oczy potrafią budzić, ukazywać i odczytywać to, co dla uszu, a nawet dla serca, jest często ukryte.

Nagrodę Publiczności otrzymała Cecylia Manicka za bransoletkę zatytułowaną „Harmonia” wykonana z nici hafciarskich, koralików i filcu.   

Dzięki pracy twórczej odnalazłam w sobie ład i harmonię. Projektowanie daje mi wewnętrzny spokój, wycisza nagromadzone emocje. Wykonana przez mnie bransoletka jest odzwierciedleniem moich uczuć. Czarny filc symbolizuje negatywne myśli, które znikają pod pięknym i zaskakującym kolorami haftem. Oglądana pod odpowiednim kątem przyjemnie błyszczy, dając uczucie spokoju i harmonii, a szklane opalizujące koraliki kuszą niczym klejnoty.

Do wystawy pokonkursowej na targach Jubinale 2012 w Krakowie zakwalifikowano ponadto prace następujących autorów:
- Stanisław Bulski „Pokusa”
- Remigiusz Gajda „Odrodzenie”
- Joanna Mikowska „Pragnienia – Marzenia”
- Agnieszka Chomicz „Radość dojrzała”
- Julia Nowak „Życie”
- Alicja Kołakowska „Ochśnienie”

Celem konkursu jest integracja projektantów biżuterii, umożliwienie nawiązania kontaktów i porównania dokonań, prezentacja różnorodności rozwiązań i gamy możliwości wynikającej z użycia różnych technik i materiałów. W tym roku po raz pierwszy zrezygnowano z wymogu użycia glinek Metal Clay ze względu na „specyficzną politykę producenta i polskiego przedstawiciela, które spowodowały ogromny wzrost cen tych materiałów”.