plzh-CNenetdelvltnorues

Wielkimi krokami zbliża się Legnicki Festiwal SREBRO 2012. Impreza rozpocznie się 4 maja i potrwa do 30 czerwca. W tym roku najważniejszy weekend Festiwalu to 11-12 maja br.  

33. edycja „Srebra” obejmie 15 ekspozycji w ramach stałych oraz towarzyszących cykli. Głównym wydarzeniem, jak zawsze, będzie Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, w tym roku po hasłem RYTUAŁ, w którym corocznie bierze udział kilkuset artystów z całego świata. Konfrontację ocen jury umożliwi – jak co roku – „Holownia”. Prace konkursowe można zgłaszać jeszcze tylko do 28 marca br.

W ramach cyklu „Sylwetki Twórców” organizatorzy zaprezentują cztery ekspozycje. Będą to inspirowane tradycją i przyrodą Japonii prace Marii Ishikawy („Równoległe światy”), żelazne, ale niepozbawione finezji formy biżuteryjne Silke Trekel („Figury przestrzenne”) oraz duży retrospektywny pokaz holenderskiego twórcy Hermana Hermsena („Meandry”). Polskim akcentem będzie zdominowana przez biele i czernie biżuteria Małgorzaty Kalińskiej, w której artystka odważnie sięga po tworzywa sztuczne.             

Cykl „Srebrne Szkoły” pokaże przekrój twórczości złotniczej z uczelni w niemieckim Halle i szkockim Dundee, a w cyklu „Debiuty” zaprezentowane zostaną dwie artystki – świeżo upieczone absolwentki łódzkiej ASP – Anna Kanicka i Dorota Sokołowska.

 Duże zbiorowe ekspozycje zaprezentują biżuterię z Wielkiej Brytanii, Czech i Polski. Pierwsza to projekt „Renesans” grupy Dialogue Collective związanej z London Metropolitan University. Wystawy grupy słyną z interakcyjności, a zderzenie uznanych nazwisk i początkujących projektantów zapewnia artystyczną różnorodność i świeżość. Druga prezentacja będzie pokazem biżuterii, designu i szkła mistrzów oraz studentów Katedry Designu Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Na wystawie zobaczymy biżuterię wykonaną z najrozmaitszych materiałów, szkło użytkowe, jak również rzeźby, instalacje i obiekty. Trzecią będzie ekspozycja krzemienia pasiatego, która prócz biżuterii z użyciem tego „sandomierskiego” surowca zawierać będzie także część dotyczącą jego historii.   

Tradycyjnie w Legnicy pokazane zostaną trzy ekspozycje pokonkursowe: Preziosa Young – organizowana przez florencką szkołę biżuterii Le Arti Orafe, Amberif Design Award 2012 – towarzyszący Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku oraz Prezentacje 2011 – przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownię Sztuk Plastycznych (targi Złoto Srebro Czas w Warszawie) i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

Festiwalowe wystawy czynne będą do 30 czerwca. Warto jednak pamiętać, że LFS to także prelekcje, spotkania z twórcami, plenerowe akcje artystyczne i happeningi i inne atrakcje. Zapraszamy do Legnicy!